Najbardziej kreatywne gry planszowe - jakie wybrać?

Gry planszowe to doskonała rozrywka - rozwijają wyobraźnię, komunikację, współpracę, a także wspierają kreatywność. Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele różnorodnych gier dla osób w każdym wieku. Co więc wybrać na wolny wieczór ze znajomymi? Które gry okazują się najciekawsze?

Użyj wyobraźni albo przegrasz

Typ gry, który świetnie sprawdzi się na spotkania ze znajomymi czy rodziną to ten, w którym najważniejsza jest wyobraźnia. Taką planszówką jest m.in. znany i lubiany Dixit.

Zadaniem uczestników jest stworzenie opowieści lub skojarzenia z obrazkiem na karcie oraz odgadywanie, do którego gracza ona należy. Trzeba przyznać, że twórcy gry dbają o najmniejsze szczegóły wizualne - gra jest pięknie wydana, a na każdej karcie znajduje się kreatywna i oryginalna ilustracja. Z pewnością nie będzie więc problemu ze stworzeniem z nią nieoczywistych skojarzeń. Dixit wykorzystuje też element współpracy pomiędzy graczami, będzie to więc świetny wybór do gry w większych grupach - na pewno nie zabraknie dobrej zabawy, śmiechu i ciekawych opowieści.

Gry językowe - sprawdź swoje umiejętności

Jedną z najpopularniejszych zabaw językowych jest oczywiście seria gier słownych Scrabble. Jej zasady są bardzo proste - gracze tworzą słowa z liter na planszy, zdobywając punkty w zależności od wartości liter oraz punktów premium na planszy. Wygrywa ten, który ułoży najwięcej słów lub jak najszybciej zużyje wszystkie swoje litery. Wbrew pozorom, jest to wymagający trening myślenia, logiki i kreatywności.

Scrabble są popularne na całym świecie, a w ostatnich kilku latach powstało wiele różnorodnych wersji gry - i tak mamy np. Scrabble Junior czy Travel, ale także wersje nawiązujące do popkultury, m.in. z Harrym Potterem. Kreatywna rozrywka z grą będzie więc gratką dla młodszych i starszych.

Wciągające gry strategiczne

Kolejną interesującą kategorią gier dla osób w każdym wieku są gry strategiczne. W tym wypadku, by wygrać, trzeba się wykazać umiejętnościami negocjacji, logicznego myślenia, strategicznego planowania i oczywiście rywalizacji. Taki typ planszówki to gwarantowana wciągająca fabuła oraz dopracowane wizualnie plansze, karty i dodatki.

Konkretną propozycją takiej rozrywki może być Catan. To gra, której celem jest przejęcie kontroli nad wyspą oraz pozyskiwanie jak największej ilości surowców. Gra została doceniona na całym świecie i ma swoich wiernych fanów od lat. Jej dużą zaletą jest nieprzewidywalność. Nieoczekiwane zwroty akcji wynikają przede wszystkim z faktu, że plansza do każdorazowej rozgrywki jest ułożona losowo. Nie ma więc mowy o nudzie czy powtarzalności.