Ceny mieszkań w Piotrkowie Trybunalskim: 6 876 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Ceny nieruchomości w Piotrkowie Trybunalskim - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Piotrkowie Trybunalskim wynosi 6 876 zł/m². To o 177 zł/m², czyli 2,6%, więcej niż średnia z 2025 r. Wzrostowi towarzyszy wyraźne zróżnicowanie rynku: znaczenie mają lokalizacja, metraż i zakup od dewelopera lub poprzedniego właściciela. Raport pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie stawki z ogłoszeń.

Redakcja infopiotrkow.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Piotrkowie Trybunalskim: najważniejsze liczby

  • 6 876 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 177 zł/m², czyli 2,6% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
  • 5 495-8 166 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 335 500 zł - mediana ceny całego mieszkania; mediana powierzchni wynosi 49 m².
  • 88% - wzrost ceny metra od 2019 r., średnio 9,4% rocznie.

Mediana wskazuje środek rozkładu cen: połowa mieszkań kosztowała za metr mniej, a połowa więcej. Dla kupującego równie istotny jest budżet całkowity, zależny także od powierzchni lokalu.

Infografika: ceny mieszkań w Piotrkowie Trybunalskim
Infografika: ceny mieszkań w Piotrkowie Trybunalskim

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)8 115
wtórny6 006

8 115 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 006 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 35,1%. Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynków, lecz także lokalizację i strukturę sprzedawanych mieszkań. Nie jest więc automatycznym cennikiem dopłaty za nowy lokal.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 403
35-45 m² (małe 2-pok.)7 000
45-55 m² (2-pok.)6 863
55-70 m² (3-pok.)6 803
70-90 m² (duże 3-4 pok.)7 528
90-120 m² (największe)7 107 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

6 403 zł/m² dla mieszkań o powierzchni 25-35 m² nie potwierdza popularnego założenia, że najmniejsze lokale zawsze są najdroższe za metr. W tym zestawieniu najwyższa mediana, 7 528 zł/m², przypada na segment 70-90 m². Metraż nie działa w oderwaniu od lokalizacji i rodzaju zabudowy.

Ceny wg metrażu - Piotrków Trybunalski
Ceny wg metrażu - Piotrków Trybunalski

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

8 688 zł/m² to mediana w rejonie Osiedle 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, najwyższa w zestawieniu. 5 396 zł/m² odnotowano w rejonie Osiedle Wyzwolenia. Różnica wynosi 61%, co pokazuje znaczenie lokalizacji dla budżetu zakupu.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Osiedle 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego8 688
Osiedle Sadowa Druga7 183
Podzamcze6 637 *
Osiedle Górna6 619
Osiedle Armii Krajowej6 607
Osiedle Słowackiego Północ6 534
Osiedle Belzacka6 287
Osiedle Piastowskie5 990
Osiedle Wysoka Łódzka5 672
Centrum5 582 *
Osiedle Wyzwolenia5 396

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Piotrków Trybunalski
Mapa cen mieszkań - Piotrków Trybunalski

Ceny wg części miasta - Piotrków Trybunalski
Ceny wg części miasta - Piotrków Trybunalski

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Osiedle 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego8 4859 640
Osiedle Górna7 3465 938
Osiedle Słowackiego Północ7 2736 068
Osiedle Armii Krajowej-6 607
Osiedle Piastowskie-6 266
Osiedle Belzacka-5 992
Osiedle Wysoka Łódzka-5 672
Osiedle Wyzwolenia-5 382

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Piotrków Trybunalski
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Piotrków Trybunalski

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Piotrków Trybunalski
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Piotrków Trybunalski

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz ulic z najczęstszą zmianą właściciela mieszkań obejmuje:

  • ul. Wierzejska - 8 438 zł/m²,
  • ul. Ronalda Reagana - 8 515 zł/m²,
  • ul. Łódzka - 6 020 zł/m².

2 495 zł/m² dzieli mediany przy ulicach Ronalda Reagana i Łódzka. To kolejny argument, by szukanie mieszkania oprzeć na porównaniu konkretnych lokalizacji, a nie wyłącznie wyniku dla miasta.

Najświeższe wiadomości z Piotrkowa Trybunalskiego czekają na stronie głównej infopiotrkow.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 335 500 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty dodatkowe: 2% PCC, czyli około 6 710 zł, do około 2 598 zł maksymalnej taksy notarialnej z VAT oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Taksa jest negocjowalna. Zwolnienie z PCC obejmuje uprawnionych nabywców pierwszego mieszkania; przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 3 667 zł/m² w 2019 r. do 6 876 zł/m², czyli o 88%, średnio 9,4% rocznie. Poniższy wykres pozwala zestawić obecną dynamikę z dłuższym trendem.

Trend cen - Piotrków Trybunalski
Trend cen - Piotrków Trybunalski

Piotrków Trybunalski na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 019 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa łódzkiego. Wynik Piotrkowa Trybunalskiego jest niższy o 1 143 zł/m².

Piotrków Trybunalski wg GUS: mediana ceny mieszkań sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 7 388 zł/m², wobec 6 053 zł/m² rok wcześniej, co oznacza wzrost o 22,1%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Piotrków Trybunalski-6 876-
Tomaszów Mazowiecki25 km6 568-4,5%
Bełchatów25 km5 640-18,0%
Zelów35 km4 392-36,1%
Pabianice38 km6 398-7,0%

W oddalonym o 25 km Tomaszowie Mazowieckim metr kosztował o 308 zł, czyli 4,5%, mniej.

Komentarz analityczny

177 zł/m², czyli 2,6%, wzrostu wobec poziomu odniesienia z 2025 r. oznacza dynamikę poniżej historycznego tempa 9,4% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy więc od perspektywy: długoterminowy wzrost pozostaje wyraźny, bieżąca zmiana jest mniejsza.

6,3% wyniósł roczny wzrost cen mieszkań w Polsce w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Z kolei 5,98% wynosiło we wrześniu średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane za wrzesień 2026 r., publikacja 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet, a przez niego na popyt także w mniejszych miastach.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu się poprawi, może wzmocnić popyt. Jeżeli jednocześnie zwiększy się wybór mieszkań, konkurencja sprzedających może ograniczać presję cenową. Twarda prognoza nie jest podstawą tego raportu: kierunek będzie zależeć od relacji popytu do podaży.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Piotrkowie Trybunalskim?

Mediana wynosi 6 876 zł/m², a połowa transakcji mieści się w przedziale 5 495-8 166 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Piotrkowie Trybunalskim rosną, czy spadają?

Mediana jest o 177 zł/m², czyli 2,6%, wyższa od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Osiedle 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego: 8 688 zł/m². Najniższą ma rejon Osiedle Wyzwolenia: 5 396 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Piotrkowie Trybunalskim?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 6 403 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² jest to 7 000 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak, mediany wynoszą odpowiednio 8 115 zł/m² i 6 006 zł/m². Premia rynku pierwotnego sięga 35,1%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 286 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 11 września 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (99 transakcji) i wtórny (187); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-09-11; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS pochodzą z tego samego rejestru, ale są publikowane kwartalnie i z opóźnieniem. IV kw. 2024 jest najnowszym dostępnym kwartałem w wykorzystanym zestawieniu, dlatego stanowi tło, nie aktualizację bieżącego wyniku. Również lokalna zmiana wobec średniej z 2025 r. i ogólnopolska dynamika roczna dotyczą różnych okresów i miar.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji