DSC_6262
W środę (01.03) w ramach projektu Gemis w Mediatece 800-lecia odbyło się seminarium lokalne „Równość płci. Teoria i praktyka”. Podczas spotkania omawiano problem dyskryminacji ze względu na płeć.
GEMIS to 3-letni projekt finansowany przez program Europa dla Obywateli, w którym bierze udział ośmiu partnerów z siedmiu krajów.
W środę (01.03) w ramach projektu przeprowadzono seminarium lokalne „Równość płci. Teoria i praktyka” z udziałem prelegentek reprezentujących różne dziedziny aktywności społecznej. Spotkanie miało na celu zainicjowanie dyskusji oraz wymiany doświadczeń, wiedzy oraz badań w gronie zainteresowanych problematyką kobiety i płci.

Spotkanie otworzyła Jolanta Kopeć, kierownik Biura Partnerstwa i Funduszy, która przedstawiła ideę projektu.
- Każdy z nas jest inny, mamy inne poglądy, inaczej myślimy, mamy inne doświadczenia, ale wobec prawa wszyscy jesteśmy równi. Gwarantuje to nam nasza konstytucja, która wyraźnie mówi, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym oraz społecznym i gospodarczym. Dzisiejsze spotkanie to projekt równościowy, antydyskryminacyjny ze względu na płeć - mówiła na wstępie.

Jako pierwsza z prelengentek głos zabrała dr Edyta Weigel - socjolożka, wykładowczyni w Szkole Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi, specjalizująca się w obszarze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i sektora NGO. Doktor przybliżyła historię praw człowieka, zaznaczała, że równość płci w życiu społecznym jest wartością fundamentalną oraz, że jest to nienaruszalne prawo człowieka.
W dalszej części seminarium mgr Agnieszka Frączek- psycholożka, psychoterapeutka, wykładowczyni akademicka, specjalistka z zakresu psychologii edukacji i psychologii społecznej – przedstawiła podłoża psychologiczne wszystkich mechanizmów, które stoją za rzeczywistością równościową. Przybliżyła także stereotypy i oczekiwania wobec płci. Całe spotkanie wzbogacone było konstruktywną dyskusją.