Nauka na żywo w Piotrkowie - Explorer zamienił szkołę w laboratorium

FOT. MBP w Piotrkowie Trybunalskim
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim nauka dosłownie zeszła z tablicy na stoły z doświadczeniami. 17 kwietnia edukatorzy Innowacyjnego Centrum Nauki i Techniki z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika pokazali uczniom, że fizyka potrafi być zaskakująco widowiskowa 🔬
- VIII Piknik Nauki i Techniki Exlporer w ZSP nr 2 dał uczniom pole do eksperymentów
- Miejska biblioteka pokazuje, że nauka lubi kontakt z ludźmi
VIII Piknik Nauki i Techniki Exlporer w ZSP nr 2 dał uczniom pole do eksperymentów
Podczas VIII Pikniku Nauki i Techniki „Exlporer” młodzież mogła wejść w naukę od praktycznej strony - bez szkolnego zadęcia, za to z dużą porcją samodzielnego działania. Na stanowiskach pojawiły się doświadczenia związane z napięciem, polem elektromagnetycznym i fluorescencją, czyli tematami, które na lekcjach brzmią poważnie, a w pokazie od razu nabierają życia ⚡🧪
Tu nie chodziło tylko o oglądanie efektów. Uczniowie dostali też zadanie konstrukcyjne z elementami fizyki, więc mogli sprawdzić, jak teoria zachowuje się w praktyce i czy da się ją przełożyć na konkretne rozwiązanie. Taki format zwykle działa najlepiej - bo zamiast biernego słuchania zostaje ruch, próba i sprawdzanie, co naprawdę działa.
Miejska biblioteka pokazuje, że nauka lubi kontakt z ludźmi
Obecność edukatorów z Innowacyjnego Centrum Nauki i Techniki dobrze wpisuje się w to, czym biblioteka potrafi być dziś w mieście - nie tylko miejscem książek, ale też spotkań z wiedzą podaną w żywy, dostępny sposób. W Piotrkowie Trybunalskim takie wydarzenia przyciągają właśnie dlatego, że pozwalają dotknąć nauki, a nie tylko o niej czytać. 🙂
Na końcu został jeszcze najprostszy sygnał, jaki daje taki piknik - młodzi uczestnicy przyszli, sprawdzili, zbudowali, a organizatorzy mogli podziękować za obecność i energię, która dobrze napędza podobne miejskie inicjatywy.
na podstawie: Biblioteka Miejska.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (MBP w Piotrkowie Trybunalskim). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Czeska delegacja w Mediatece 800-lecia zobaczyła, jak biblioteka łączy pokolenia

Nauka na żywo w Piotrkowie - Explorer zamienił szkołę w laboratorium

Piotrcovia wraca na podium po latach i bierze brąz w Kobierzycach

Piotrkowskie parkingi bez wraków – miasto usuwa kolejne porzucone auta

Skrzyżowanie Zalesickiej i Krótkiej zniknie z ruchu na jeden dzień

Piotrków w gronie liderów zielonych finansów samorządowych

Przejazd na Słowackiego zniknie z ruchu na trzy dni podczas kolejnych robót

Dwoje ludzi, tysiąc kilometrów i film, który zostaje pod skórą

Korty przy Belzackiej wracają do gry po remoncie, którego nie było od lat

Prawie każde auto za szybko - piotrkowska drogówka rozstawiła kaskadę

Na A1 wpadło trzech kierowców po alkoholu podczas policyjnej akcji

Piotrkowski trening do rowerowej rywalizacji nabiera tempa przed czerwcowym finałem

Dzielnicowy z Sulejowa w ostatniej prostej plebiscytu, mieszkańcy mogą przesądzić wynik

