Czas pracy kierowcy – dlaczego jest tak ważny w transporcie? Wyjaśniamy

Czas pracy kierowcy jest normowany przez przepisy prawa. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki pracy kierowcy zawodowego. Przestrzeganie obowiązujących norm jest podstawą prawidłowego funkcjonowania firm transportowych. Zastanawiasz się, dlaczego czas pracy kierowcy jest tak ważny w tej branży? Czytaj dalej – wyjaśniamy.

Dlaczego czas pracy kierowcy jest normowany przez przepisy?

Profesja kierowcy zawodowego jest bardzo wymagająca. Osoba pracująca na tym stanowisku odpowiada przede wszystkim nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za innych uczestników ruchu drogowego. Zmęczenie i zbyt krótki czas przeznaczony na regenerację organizmu niosą za sobą ryzyko spowodowania wypadku. Wyczerpany kierowca ma spowolniony refleks i nieprawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe i świetlne. W celu zapobiegania tego typu zdarzeniom ustanowiono szereg norm i przepisów prawa, które dokładnie określają czas pracy kierowcy. Obowiązkiem każdej osoby pracującej w branży transportowej jest ich przestrzeganie. Powinność ta dotyczy nie tylko kierowcy, który wykonuje przewóz, ale także pracowników planujących trasy, załadunki i rozładunki towaru.

Nieprzestrzeganie czasu pracy kierowców – z jakimi konsekwencjami należy się liczyć?

Za kontrolę czasu pracy kierowcy odpowiada przede wszystkim właściciel firmy transportowej. To oznacza, że musi perfekcyjnie znać obowiązujące przepisy. Wiedza ta jest też niezbędna do prawidłowego przygotowania ewidencji czasu pracy kierowcy. Obszar ten jest ściśle kontrolowany przez uprawnione do tego instytucje, czyli ITD i PIP. Nie da się jednak ukryć, że przepisy dotyczące czasu pracy kierowców często się zmieniają. Zarówno pracownicy, jak i osoby zarządzające przedsiębiorstwem, muszą pamiętać o tym, że nieznajomość obowiązujących norm nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania.

Chcesz odnaleźć się w gąszczu modyfikacji przepisów? Wiele cennych wskazówek z zakresu czasu pracy kierowców znajdziesz na stronie: https://www.akademiaczasupracy.pl/czas-pracy-kierowcy-w-pigulce/ – Akademia Czasu Pracy to platforma szkoleniowa. Tworzący ją specjaliści lubią dzielić się wiedzą. Co ważne, firma ta często organizuje kursy, które pomagają lepiej zrozumieć wiele zawiłych kwestii związanych z czasem pracy kierowcy.

Znajomość obowiązujących przepisów jest istotna nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pracownika i innych uczestników ruchu drogowego. Wiedza ta pozwala uniknąć nieprzyjemnych kar podczas kontroli uprawnionych do tego organów. W przypadku wykrycia nieprawidłowości obciążony zostaje nie tylko kierowca, ale także właściciel firmy. Ciężkie nadużycia wiążą się nawet z utratą licencji transportowej. Warto mieć to na uwadze.