Kolokacja serwerów - usługi kolokacyjne dla firm

Opieka nad firmowym serwerem nie musi wymagać posiadania odpowiedniej infrastruktury, sprzętu ani wykwalifikowanych pracowników. Coraz większą popularnością cieszy się bowiem outsourcing tego typu usług, czyli kolokacja serwerów. Na czym polega takie rozwiązanie i jakie korzyści może przynieść?

Co to jest kolokacja serwerów?

Cyfrowa infrastruktura musi być przechowywana w bezpiecznym i stabilnym środowisku. Dawniej służyły do tego głównie własne serwerownie, które mieściły się w firmowych budynkach. Specjalistyczne pomieszczenia przeznaczone do pracy sprzętu serwerowego dostarczają jednak wielu, dodatkowych obowiązków (np. konieczność wygospodarowania specjalnie przygotowanej strefy i wdrożenia profesjonalnych zabezpieczeń). Czy można tego uniknąć? Odpowiedzią jest kolokacja serwerów, polegająca na ulokowaniu własnych serwerów i niezbędnego sprzętu IT w wyspecjalizowanej serwerowni zewnętrznej.

Kolokacja serwerów jest usługą wynajmu fizycznej przestrzeni w serwerowni razem z infrastrukturą teletechniczną. Serwery pozostają więc własnością firmy, która zachowuje nad nimi pełną kontrolę. Z kolei usługodawca oferujący kolokację odpowiada za ich sprawne funkcjonowanie i ochronę. W praktyce jest to m.in. zapewnienie zasilania, łącza sieciowego, systemu monitoringu oraz wsparcie techniczne.

Jakie zalety posiada usługa kolokacji serwerów?

Decydując się na usługę usługę kolokacji, przedsiębiorstwo może skupić się wyłącznie na prowadzonej działalności biznesowej. Nie trzeba też liczyć się z ograniczeniami istniejącego centrum danych. Możesz za to dowolnie rozszerzać firmowe Data Center i dopasowywać je do swoich aktualnych potrzeb, wykorzystując przestrzeń zewnętrznego usługodawcy. Jakie jeszcze korzyści przynosi kolokacja?

Redukcja wydatków

Co składa się na koszt utrzymania własnej serwerowni? Jest to m.in.:

  • przygotowanie odpowiedniej przestrzeni na serwery oraz pozostałe komponenty,
  • wyszkolenie kadry,
  • regularna konserwacja,
  • naprawa awarii,
  • utrzymanie wydajnego łącza internetowego.

Nie można także zapomnieć o wysokim zapotrzebowaniu na prąd. Wynajem przestrzeni w profesjonalnym centrum pomoże ograniczyć powyższe wydatki. W jaki sposób? Koszty rozkładają się na wielu klientów, a konserwacją i naprawą sprzętu zajmuje się usługodawca. To na jego barkach spoczywa też obowiązek zatrudnienia specjalistów oraz uzupełniania luk kadrowych.

Bezpieczeństwo firmowych danych

Zewnętrzna infrastruktura jest doskonale chroniona i to nie tylko przed atakami hakerskimi, ale też włamaniami, pożarami oraz innymi problemami. Stosowane środki są bardziej zaawansowane niż te praktykowane w zwykłych przestrzeniach biurowych.

Pracy nie zakłócają też awarie prądu: w zewnętrznych serwerowniach z reguły stosuje się redundancję zasilania (zwiększenie niezawodności dostaw energii poprzez zainstalowanie większej liczby urządzeń zasilających). Znaczenie mają również warunki, gwarantujące optymalne działanie serwerom, czyli temperatura i wilgotność powietrza, które są pod stałą kontrolą. Dostęp do przestrzeni kolokacyjnej mają tylko uprawnione osoby, co zapewnia kilka warstw zabezpieczeń.

Jak wybrać usługi kolokacyjne dla firm?

Kolokacja serwerów może przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści. Warunkiem jest jednak wybranie odpowiedniego usługodawcy, który zapewni odpowiednie parametry usługi. Jak wybrać odpowiedniego? Kluczowe są następujące kwestie:

  • im bardziej zaawansowane systemy zabezpieczeń, tym lepiej - np. monitoring CCTV i system kontroli dostępu,
  • wsparcie techniczne wykwalifikowanych specjalistów,
  • szeroki zakres usług dodatkowych (np. backup danych),
  • wysoki, gwarantowany poziom dostępności usługi (określany wskaźnikiem SLA).

Prace serwisowe i konserwacyjne, a także usuwanie awarii powinny być dostępne w trybie 24/7. Zyskujesz w ten sposób ciągłość działania serwerów i poczucie bezpieczeństwa.

Nowoczesne centrum danych dla Twojej firmy

Prowadzenie firmy może być jeszcze łatwiejsze, jeśli wybierzesz sprawdzonego usługodawcę. Rozwiązanie? INEA Data Center to zaawansowane centrum przetwarzania danych, świadczące m.in. usługę kolokacji. To 1500 m² na trzech poziomach z układem zabudowy w technologii zimnego korytarza. Dochodzi do tego bezpieczna lokalizacja, pełna redundancja zasilania, nadzór fachowców 24/7/365 i SLA 99,99%. Możesz dzięki temu skorzystać z nowoczesnych technologii bez ponoszenia wysokich kosztów.