image00004
Występem artystów polskiej oraz ukraińskiej sceny performance oraz koncertem ANDRUCHOWYCZ x KARBIDO zainaugurowaliśmy XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje. 
W środę (13.09), w Ośrodku Działań Artystycznych zainaugurowano XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje. Tego dnia przed zgromadzoną publicznością zaprezentowali się artyści polskiej oraz ukraińskiej sceny performance. Na koniec wszyscy mogli posłuchać koncertu ANDRUCHOWYCZ x KARBIDO, który odbył się w Centrum Idei Ku Demokracji przy ul. Rycerskiej 3. 
- Jednym z założeń tegorocznej edycji jest intermedialność oparta na poszukiwaniu przestrzeni granicznych różnych dyscyplin sztuki. Intermedialność w 2023 roku stawia pytania o sens, a może konieczność użycia narzędzi cyfrowych zasadniczo zmieniających strategie obecności, zasięg oddziaływania i granice sztuki. Sztuka w 2023 roku ma nowy, dramatyczny kontekst, jest nim realna wojna, groźba wojny, ale też wojna jako proces wewnętrzny związany z osobistym udziałem w sporze o wartości - zaznaczają organizatorzy festiwalu.

Kolejne dni festiwalu zapowiadają się równie ciekawie. W czwartek (14.09) w Galerii ODA o godz. 17.00 odbędzie się dyskusja panelowa o życiu i twórczości Jana Świdzińskiego. Prowadzenie: Jan Lubicz-Przyłuski. Natomiast w piątek o godz. 17.00 w Mediatece 800-lecia będzie można obejrzeć sztukę interdyscyplinarną w Ukrainie, którą prowadzi Myroslava Ganyushkina.
Ponadto dzisiaj oraz jutro (14-15.09) w ODA przy ul. Dąbrowskiego 5 zaprezentują się następni artyści polskiej oraz ukraińskiej sceny performance. Początek o godz. 18.00.

Festiwal został objęty Patronatem Honorowym przez Pana Prezydenta Krzysztofa Chojniaka. Międzynarodowy Festiwal Sztuki INTERAKCJE, który w naszym mieście organizowany jest od 1999 r. to jedna z najstarszych cyklicznych imprez w Polsce i na świecie prezentujących sztukę performance, sztukę żywą, akcji, interwencje, manifestacje.