DSC_6011
1 czerwca 2023 r. na trwałe zapisał się na kartach historii Piotrkowa Trybunalskiego. To data uruchomienia samodzielnej uczelni publicznej w naszym mieście - Akademii Piotrkowskiej.
Vivat Akademia Piotrkowska! - tymi słowami wiceprezydent Andrzej Kacperek zakończył swoje przemówienie podczas uroczystości otwarcia Akademii Piotrkowskiej, samodzielnej uczelni, która zastąpiła dotychczasową filię Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. 

Od dziś dzień 1 czerwca dla piotrkowian i całej społeczności akademickiej będzie się kojarzył nie tylko z Międzynarodowym Dniem Dziecka, ale przede wszystkim z dniem powołania do życia Akademii Piotrkowskiej, jako samodzielnej uczelni wyższej w naszym mieście.
Zanim jednak wiceprezydent oddał cześć całej społeczności uczelni wyższej odniósł się do jej ważnej pozycji w mieście i regionie. - Trzeba było ponad 40 lat budowania potencjału tej uczelni, aby zyskała samodzielność. Jestem przekonany, że społeczność tej uczelni zasłużyła na samodzielny byt. Jest to olbrzymia szansa, olbrzymie dobro dla nas piotrkowian, o które musimy cały czas dbać. Chcę zapewnić, że będziemy wspierać i ściśle współpracować z Akademią Piotrkowską – mówił Andrzej Kacperek.

Pierwszym rektorem nowo powołanej uczelni został dr hab. Dariusz Rogut, który podczas uroczystości odebrał z rąk ministra Przemysława Czarnka akt powołania na sternika Akademii Piotrkowskiej. W tej ważnej dla uczelni chwili społeczności akademickiej towarzyszyła cała aula przybyłych gości, wśród których znaleźli się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, instytucji i organizacji oraz szkół.

Na zakończenie odbyła się część artystyczna przygotowana przez wykładowców Akademii Piotrkowskiej. O muzyczną ucztę dla ucha zadbały Magdalena Hudziaczek-Cieślar i Anastazja Wilczkowska.