W ostatnich kilku latach na rynku pracy obserwowaliśmy bardzo dynamicznie zmiany. I choć przestrzenie coworkingowe doskonale radziły sobie w polskiej rzeczywistości już wcześniej, to właśnie teraz następuje ich szczególny rozkwit. Dlaczego? Powodów jest kilka, a jednym z trendów, który szczególnie sprzyja upowszechnieniu takich biur, jest ciesząca się coraz większym zainteresowaniem praca zdalna. Czym właściwie jest biuro coworkingowe? Co to jest za model organizacji przestrzeni? Kto szczególnie często z nich korzysta? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
1. Czym są przestrzenie coworkingowe?
2. Różne warianty przestrzeni coworkingowej
3. Ile kosztuje coworking?
4. Czy warto zdecydować się na pracę w coworkingu?
Gdzie znaleźć godne polecenia biura coworkingowe? Sposobów jest kilka. Przestrzenie coworkingowe oferują prywatne firmy, deweloperzy, a także firmy specjalizujące się w wynajmie tego rodzaju przestrzeni, na przykład Nieruchomości A&A.
Czym są przestrzenie coworkingowe?
Na czym właściwie polega idea coworkingu? Początki biur coworkingowych sięgają lat 90., a prawdopodobnie pierwszą udokumentowaną przestrzenią tego rodzaju była „Hackerspace” - strefa udostępniana innym użytkownikom przez grupę berlińskich hakerów - programistów. Pomysł przyjął się do tego stopnia, że z czasem wynajem biurka uzupełniony został przez seminaria i wydarzenia towarzyskie.
Później coworking doczekał się oficjalnej definicji. Rozumiano go jako współpracę na równi, czy współpracę osób równych sobie (working together as equals). Współcześnie coworking polega na wynajęciu miejsca do pracy w przestrzeni wspólnej dla różnych osób, wykonujących różne profesje i pracujących dla różnych firm. Z coworkingu korzystają zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, freelancerzy, jak również osoby pracujące w konkretnej firmie, ale w trybie zdalnym. Taka forma działania opłaca się bardziej niż wynajem biura. Tym tematem szerzej zajmiemy się jednak za chwilę.
Różne warianty przestrzeni coworkingowej
Istnieje wiele wariantów przestrzeni coworkingowych. Niektóre przypominają po prostu typową przestrzeń biurową, zorganizowaną wedle schematu open space'u, z dodatkowymi pomieszczeniami socjalnymi. W innych przypadkach przestrzeń coworkingowa zaskakuje udogodnieniami, które mają na celu nie tylko umożliwienie komfortowej pracy, ale również integrowanie osób działających w tym miejscu. Oprócz życia zawodowego i wspólnej pracy korzystający mają więc szansę spędzić ze sobą czas, wymienić myśli, a czasem nawet nawiązać współpracę projektową.
Dodatkowo w wielu przestrzeniach coworkingowych można skorzystać z opcji wirtualnego adresu lub wynajmu sal konferencyjnych, co przydaje się choćby przez pryzmat umawiania spotkań dla potencjalnych klientów.
Ile kosztuje coworking?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, praca w coworkingu pod względem finansowym okazuje się dużo bardziej opłacalna niż wynajem odrębnego biura czy działanie w wynajętym pomieszczeniu. Oczywiście, ostateczny koszt jest uzależniony od wielu czynników. Więcej trzeba zapłacić za pracę w coworkingu w prestiżowej lokalizacji czy w większym mieście.
Co do zasady jednak, możemy przyjąć, że praca w coworkingu pochłonie kilkaset złotych miesięcznie. Im wyższy standard, tym na wyższe koszty trzeba się przygotować. Dodatkowo płatne są wirtualne biura, wsparcie asystenta czy sala konferencyjna.
Czy warto zdecydować się na pracę w coworkingu?
Zalety coworkingu są niekwestionowane. To wygoda, oszczędności i możliwość dbania o work-life balance.