Ręczne podlewanie ogrodu może być bardzo uciążliwe. Szczególnie, kiedy posiadamy dość dużą powierzchnię, a ogród musimy podlewać codziennie. Dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w system nawadniania. Dzięki niemu możemy nawet oszczędzać wodę, przez co sama inwestycja się zwraca. Taka instalacja daje naprawdę dużo korzyści. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat nawadniania trawnika.

Znaczenie trawnika w ogrodzie

Ogólny wygląd ogrodu w dużej mierze zależy od wyglądu trawnika. Pomimo tego, że posadzimy najpiękniejsze kwiaty i krzewy, jeśli trawnik nie będzie dobrze wyglądał, cały ogród nie będzie sprawiał wrażenia estetycznego. Warto więc odpowiednio zadbać o nasz trawnik. Jego nawadnianie jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Można śmiało powiedzieć, że jest to ważniejsza czynność niż nawożenie.

Sama ilość wody przeznaczana na podlewanie trawnika powinna być zależna od temperatury powietrza, ostatnich opadów oraz pory roku. Trawnik w ogrodzie potrzebuje nawadniania szczególnie w upalne lato. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Zazwyczaj w ciepłe dni trawnik podlewa się 2 lub 3 razy w tygodniu. W największe upały możemy przygotować się na codzienne podlewanie. Oczywiście trzeba uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem, ponieważ możemy przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych. Więcej o nawadnianiu ogrodów przeczytasz na https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/

Kiedy nawadniać trawnik?

Wiele osób myśli, że najlepszym momentem na podlewanie trawnika to wieczór. Okazuje się jednak, że najlepiej zabrać się za to wczesnym rankiem. Jeżeli zdecydujemy się na późniejsze podlewanie to woda nie zdąży wyschnąć i przenieść się do korzeni. Krople na źdźbłach trawy przyczynią się do rozległych oparzeń. Wieczorne podlewanie trawnika może spowodować nadmierne obciążenie korzeni trawy. Warto także zdecydować się na delikatne zraszanie niż na intensywne podlewanie.

Automatyczne podlewanie trawnika

 Automatyczne podlewanie trawnika

Zapewne wielu z nas spotkało się z uciążliwością codziennego podlewania dużego trawnika. Zajmuje to naprawdę dużo czasu i przy okazji jest męczące. Ręczne podlewanie nie gwarantuje także, że dotrzemy do każdego zakamarka. Dlatego warto zastanowić się nad automatycznych systemem nawadniania. Taka instalacja sprawuje się świetnie nie tylko do podlewania trawnika, ale także innych roślin. Dzięki dobrze zaplanowanemu systemowi będziemy mogli równomiernie podlewać każdą część trawnika. Dodatkowo będziemy marnować o wiele mniej wody. Zraszacze świetnie nadają się do podlewania obszernych trawników.

Zanim przystąpisz do montażu systemu nawadniania, warto wcześniej przygotować plan stref zraszania. Nie powinny one na siebie nachodzić. Jednocześnie muszą pokrywać całą powierzchnię trawnika równomiernie. Warto więc wcześniej dobrze zaplanować całą instalację. Wiele urządzeń ma możliwość sterowania za pomocą telefonu komórkowego, dzięki czemu możemy podlewać nasz ogród nawet nie będąc w domu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i nie wymaga od nas większego wysiłku.

Podsumowanie

Nawadnianie trawnika jest bardzo ważne, jeśli chcemy sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie. Oczywiście możemy sobie ułatwić tą czynność decydując się na automatyczny system nawadniania. W ten sposób równomiernie i z wielką łatwością podlejemy nasz trawnik.