zdjęcie
Kolejne ule pojawiły się w Piotrkowie Trybunalskim. Wzorem pasieki miejskiej nowe pszczele domy zainstalowano na dachu galerii Focus Mall.
Pszczelarstwo miejskie na zachodzie jest już czymś naturalnym i znajduje coraz więcej zwolenników.
- My, piotrkowianie również chcemy pokazać, że żyjemy w zgodzie z naturą i propagować postawy proekologiczne wśród mieszkańców naszego miasta. Nie muszę nikogo przekonywać, że bez tych małych stworzeń nie jest możliwie prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu, którego częścią jest także człowiek. Warto zapraszać pszczoły do swoich ogrodów, gdyż odwdzięczą nam się nie tylko miodem, ale także bardziej bujnymi plonami, rozwojem parków, ogrodów i innych zielonych terenów – mówił prezydent Krzysztof Chojniak w 2017 roku podczas otwarcia pierwszej miejskiej pasieki. Wówczas na ujęciu wody przy ul. Żwirki zainstalowano pięć uli, w których zamieszkało blisko 300 tysięcy pszczół.

Wzorując się na działaniach podjętych przez miasto własną pasiekę ustawiła piotrkowska galeria Focus Mall. Na wysokości 18 metrów nad ziemią stanęło pięć uli, w których zamieszkało ponad 250 tysięcy pszczół.
- Ule na dachu galerii to część kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”, która ma na celu zwrócenie uwagi, jak ważną rolę odgrywają pszczoły – mówi Olga Wiernicka, Regional Marketing Manager, pomysłodawca akcji. – Owady te są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu. Celem akcji nie jest produkcja miodu, a ochrona pszczół i dzikich zapylaczy. Tak więc, jeśli chcemy zwiększać ich populację, to poprzez podejmowanie działań tu, gdzie żyjemy.

- Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, dzięki takim postawom, możemy razem uświadamiać, jak ogromne znaczenie odgrywają pszczoły w przyrodzie i gospodarce człowieka – mówi Piotr Robaszek, Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie, który wspólnie z Marcinem Jończykiem opiekuje się pasieką.
- W ten sposób chcemy podkreślić, że pszczoły są niezbędne dla zachowania bioróżnorodności - podsumowują zgodnie fani pszczelarstwa.