zdjęcie
Każda osoba, której nie stać na poniesienie kosztów odpłatnej pomocy prawnej może skorzystać z darmowych porad, które udzielane są w Piotrkowie Trybunalskim.
Od 2016 roku w Piotrkowie Trybunalskim funkcjonują punkty darmowej pomocy prawnej dla osób potrzebujących. W samym 2018 roku specjaliści prawa udzieli blisko 1200 porad.

W minionym roku wprowadzono zmiany w ustawie, która regulowała udzielanie bezpłatnych porad prawnych: zaczęły funkcjonować nowe usługi (nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja).
Nowa usługa nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady.  Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, np. sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Od dnia 1 stycznia 2019 roku do uzyskania pomocy uprawniona jest każda osoba fizyczna, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Na terenie Piotrkowa Trybunalskiego funkcjonują dwa punkty nieodpłatnej pomocy prawnej (NPP) i jeden punkt nieodpłatnej pomocy obywatelskiej (NPO).

Dwa punkty NPP działają w Urzędzie Miasta przy ulicy Szkolnej 28 (pokój 104) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-12:30 i 13:00-17:00.
Punkt NPO zlokalizowany jest w Alejach 3-go Maja 28/34 (pokój 206) jest czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 13:00-17:00, a w piątki w godz. 8:00-12:00.
Do wszystkich punktów obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 44 732-18-00.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie w ciąży udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.

Szczegóły dotyczące pomocy prawnej można znaleźć na plakacie poniżej.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.