Uwaga! Burze (komunikat RSO)

Piotrkowscy policjanci kontrolują rowery i hulajnogi. Sprawdzają także trzeźwość

Piotrkowscy policjanci kontrolują rowery i hulajnogi. Sprawdzają także trzeźwość

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz dzielnicowi kontrolują rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego. Policjanci sprawdzają między innymi przestrzeganie znaków, sygnalizacji, zasad jazdy po chodnikach i drogach dla rowerów, a także stan trzeźwości kierujących.

Podczas codziennej służby funkcjonariusze zwracają uwagę na sposób poruszania się użytkowników jednośladów. Kontrolują, czy rowerzyści i kierujący hulajnogami korzystają z właściwej części drogi oraz czy prawidłowo zachowują się w rejonie przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów.

Policjanci reagują także na przewożenie pasażerów na hulajnogach elektrycznych, korzystanie z telefonu trzymanego w dłoni podczas jazdy oraz prędkość niedostosowaną do warunków. Jednym z elementów kontroli jest badanie trzeźwości.

Alkohol ogranicza koncentrację, wydłuża czas reakcji i utrudnia prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Rowerzyści oraz użytkownicy hulajnóg należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie mają karoserii, poduszek powietrznych ani pasów bezpieczeństwa, dlatego nawet pozornie niegroźne zdarzenie może skończyć się poważnymi obrażeniami.

W działaniach uczestniczą również dzielnicowi. Ich służba obejmuje nie tylko kontakt z mieszkańcami i rozpoznawanie problemów w podległych rejonach. Funkcjonariusze prowadzą także działania profilaktyczne, podejmują interwencje i współpracują z innymi pionami Policji.

Szczólną uwagę policjanci poświęcają najmłodszym użytkownikom jednośladów. Rodzice i opiekunowie powinni przypominać dzieciom o zasadach bezpiecznej jazdy oraz dopilnować, aby osoby do 16. roku życia korzystały z kasku ochronnego. Kask może ograniczyć ryzyko poważnych obrażeń głowy w razie upadku.

Działania prowadzone w Piotrkowie Trybunalskim mają charakter kontrolny i profilaktyczny. Ich celem jest ograniczenie liczby niebezpiecznych zdarzeń z udziałem rowerzystów i użytkowników hulajnóg oraz przypomnienie, że bezpieczeństwo na drodze zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu.

Najbardziej ryzykowne okazują się sytuacje, które wielu kierujących traktuje jako drobne przewinienia - jazda po alkoholu, telefon w dłoni czy zbyt szybka jazda hulajnogą. Dla osoby pozbawionej ochrony karoserii taki moment może oznaczać nie mandat, lecz poważne obrażenia.

na podstawie: KMP w Piotrkowie Trybunalskim.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji