Szklane światy Barbary Urbańskiej-Miszczyk wracają do Piotrkowa

FOT. Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
Piotrków Trybunalski dostanie w czerwcu sporą dawkę szkła, które ma w sobie i precyzję, i oddech pracowni. W Ośrodku Działań Artystycznych pojawi się twórczość Barbary Urbańskiej-Miszczyk, artystki dobrze pamiętanej przez piotrkowską Hutę Szkła Gospodarczego HORTENSJA. 😊
- Wystawa Barbary Urbańskiej-Miszczyk rozleje się na dwie galerie ODA
- Piotrkowska HORTENSJA wraca tu nie tylko jako wspomnienie, ale jako część historii sztuki
Wystawa Barbary Urbańskiej-Miszczyk rozleje się na dwie galerie ODA
W ODA zobaczymy przekrój twórczości, który wyraźnie pokazuje, jak szeroko Barbara Urbańska-Miszczyk rozumiała szkło - od form artystycznych i rzeźb po eksperymenty i projekty, które trafiły później do produkcji w HSG HORTENSJA. To nie będzie jedna opowieść zamknięta w gablocie, ale raczej spacer przez różne oblicza materiału, z którym artystka pracowała przez lata. 🫧
19 czerwca, godz. 17 - wernisaż
ODA, ul. Sieradzka 8, Piotrków Trybunalski
Tego samego dnia obie galerie ODA będą czynne do godz. 20
Wystawa potrwa do 6 września 2026 r.
Ekspozycję będzie można oglądać w dwóch miejscach: ODA przy ul. Sieradzkiej 8 i ODA przy ul. Dąbrowskiego 5
To dobra wiadomość dla tych, którzy lubią sztukę oglądać bez pośpiechu. Tu naprawdę warto zajrzeć do obu przestrzeni, bo pokaz rozrzucono pomiędzy dwie galerie, a to zwykle daje szansę zobaczyć prace w innym świetle i z innym oddechem.
Piotrkowska HORTENSJA wraca tu nie tylko jako wspomnienie, ale jako część historii sztuki
Barbara Urbańska-Miszczyk była związana z Piotrkowem Trybunalskim przez ponad dwie dekady właśnie dzięki pracy dla HORTENSJI. Jej nazwisko mocno wybrzmiewa też poza miastem - twórczość artystki była pokazywana na ponad dwustu wystawach w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, a jej prace trafiły do muzeów w kraju i za oceanem, między innymi do zbiorów w Warszawie , Poznaniu , Wrocławiu, Jeleniej Górze, Chicago i Corning Museum of Glass.
W 2026 roku przypadałaby 90. rocznica urodzin artystki, a zarazem mija 55 lat od jej pierwszej indywidualnej wystawy z 1971 roku, pokazanej w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. To właśnie ten lokalny wątek nadaje całemu wydarzeniu dodatkową wagę - trochę jak powrót do miejsca, które od dawna było ważnym punktem na mapie jej zawodowej drogi.
“Była twórczynią poszukującą i eksperymentującą.”
- dr Barbara Banaś
Właśnie w tym tkwi siła tej wystawy. Pokazuje artystkę, która nie zatrzymała się na dekoracyjności szkła, tylko stale sprawdzała jego możliwości - kolor, fakturę, strukturę i formę. Dla Piotrkowa to szansa, by zobaczyć fragment historii polskiego szkła artystycznego z bardzo bliska - i to w mieście, które samo odegrało w niej ważną rolę.
na podstawie: Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Strażacy stawiają na młodych - konkurs ma wzmacniać odporność społeczną

Prawie 1,9 promila i brak uprawnień - patrol z Gorzkowic zatrzymał kierowcę

Filmowy dworzec w Piotrkowie. Polonez i stroje z epoki na peronie

Trzydzieści pomysłów walczy o głosy. W BO 2027 widać sport, bezpieczeństwo i zieleń

Szklane światy Barbary Urbańskiej-Miszczyk wracają do Piotrkowa

Pracownia Hemodynamiki nie przyjmie pacjentów do końca czerwca

Iran z bliska w Piotrkowie - wieczór, który wyjeżdżał daleko poza mapę

W Moszczenicy przećwiczą ratowanie życia. Pierwsza pomoc bez teorii

Nad Zalewem Sulejowskim ruszą dodatkowe patrole. Jest porozumienie

Wakacje w Mediatece - lipcowe zajęcia dla dzieci ruszają w Piotrkowie

Nowe dane o działkach trafią do wglądu. Właściciele mogą zgłaszać uwagi

Poranna akcja na A1 ujawniła czterech kierowców po alkoholu

Na Wierzejskiej zamkną fragment drogi. Utrudnienia potrwają trzy dni

W Łękach Szlacheckich policjant wskazał zagrożenia, które łatwo zrujnują wakacje
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Piotrków Trybunalski - kontakt, procedury, opłaty
- Urząd Stanu Cywilnego w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, zakres spraw i dokumenty
- Miejski Zakład Komunikacyjny w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, Karta Miejska, badania techniczne
- Nadzór Wodny w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, godziny, zgłoszenia awarii
- Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, godziny, bilety
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, godziny, zgłoszenia
