Ponad 1,3 tys. maturzystów ruszyło na egzaminacyjny maraton w Piotrkowie

FOT. UM Piotrków Trybunalski
W szkolnych salach zrobiło się dziś wyjątkowo cicho. Ponad 1,3 tys. piotrkowskich maturzystów weszło w najważniejszy sprawdzian szkolnej drogi, a pierwsze arkusze czekały już na nich na języku polskim. To moment, w którym napięcie miesza się z ulgą, bo po miesiącach przygotowań zaczyna się egzaminacyjny maraton. W mieście najlepiej widać było to tam, gdzie do matury przystąpiły setki uczniów jednocześnie.
- Najwięcej osób usiadło do arkuszy w największych szkołach
- Przed nimi jeszcze kolejne obowiązkowe sprawdziany
- Ostatnie chwile przed ciszą w sali egzaminacyjnej
Najwięcej osób usiadło do arkuszy w największych szkołach
W miejskich szkołach do matury przystąpiło łącznie ponad 1,370 uczniów. Największa grupa zebrała się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1, gdzie do egzaminu stanęło 327 osób, w tym także absolwenci z poprzedniego roku. To pokazuje skalę całego przedsięwzięcia – w jednym tylko budynku trzeba było sprawnie uruchomić całą maturalną machinę, od sal po komisje i nadzór.
Duże obciążenie spadło też na piotrkowskie licea ogólnokształcące. W czterech takich szkołach do egzaminu przystąpiło ponad 660 maturzystów. Pierwszym testem był oczywiście język polski na poziomie podstawowym, obowiązkowy dla wszystkich zdających. Obok niego każdy maturzysta musi jeszcze zaliczyć matematykę oraz język obcy nowożytny.
Przed nimi jeszcze kolejne obowiązkowe sprawdziany
Po starcie z językiem polskim harmonogram nie zwalnia tempa. Następnego dnia maturzyści mają zmierzyć się z matematyką, a dzień później z językami obcymi nowożytnymi. To właśnie te przedmioty tworzą podstawowy trzon egzaminu dojrzałości i dla wielu uczniów są najważniejszymi punktami całego maturalnego kalendarza.
Część pisemna potrwa do 21 maja, a ustna zakończy się 30 maja. Na wyniki trzeba będzie poczekać do 8 lipca. Dla wielu uczniów to jeszcze odległa data, ale już teraz wszystko rozgrywa się o stawkę większą niż zwykły szkolny sprawdzian – o wejście w kolejny etap życia, studiów albo pracy.
Ostatnie chwile przed ciszą w sali egzaminacyjnej
Tuż przed rozpoczęciem egzaminu w II Liceum Ogólnokształcącym dało się zobaczyć to dobrze znane maturalne napięcie: szybkie spojrzenia, ostatnie rozmowy, poprawianie dokumentów i skupienie, którego nie da się już ukryć. Potem zostaje tylko arkusz, długopis i kilka godzin walki z własnymi emocjami.
Dla Piotrkowa to co roku jeden z bardziej wyczuwalnych szkolnych momentów. Setki młodych ludzi wchodzą w ten sam czas prób, a miasto przez chwilę patrzy na nich jak na przyszłych absolwentów, którzy za kilka tygodni będą już czekać na lipcowy wynik.
na podstawie: Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Piotrków Trybunalski). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Garaże blaszane szeregowe dla deweloperów i wspólnot na Śląsku

Żółte opaski na kasztanowcach ratują miejskie drzewa

Jak wygrać spór z bankiem bez armii prawników. W Piotrkowie padną odpowiedzi

Kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie. Cichy gest w rocznicę wojny

Podpalenie pod Piotrkowem o krok od wielkiego pożaru - 55-latek usłyszał zarzut

Japonia w Piotrkowie na dwa dni - filmy, kokeshi i herbata matcha

Jarmark Trybunalski wraca do parku – MOK szuka wystawców

Uczniowie zajrzeli za kulisy magistratu. Pytali o boiska i nowe atrakcje

Weekend w Piotrkowie od muzeum po łuk. Program zaskakuje rozmachem

Finanse pod lupą i wsparcie dla firm. Trzy szkolenia dla regionu

Rodzinny album zamiast mapy - w Mediatece rusza podróż przez pamięć

Piłka, wspomnienia i sport sprzed lat - Dziuba i Goss w bibliotece

Zielony piknik w Piotrkowie - nauka, zabawa i natura pod chmurką

