Sto lat życia i ogrodu - setne urodziny pani Adaminy z Piotrkowa

W mieszkaniu pani Adaminy zapanowała ciepła, rodzinna atmosfera — uśmiech, wspomnienia i bukiet róż, które przez lata kwitły w jej ogródku. W Piotrkowie Trybunalskim obchodzono okrągły jubileusz kobiety, która pamięta czasy wojny i wychowała kilka pokoleń swojej rodziny. Goście przyjechali z oficjalnymi życzeniami i drobnymi upominkami.
- Setne urodziny pani Adaminy świętowali przedstawiciele miasta i USC
- Pół wieku w Piotrkowie Trybunalskim i wspomnienia z czasów wojny
Setne urodziny pani Adaminy świętowali przedstawiciele miasta i USC
W piątek do jubilatki przybyli przedstawiciele miasta, by złożyć życzenia i wręczyć upominki. Odwiedziny miały spokojny, domowy charakter — rozmowy o życiu, fotografiach i ogrodzie przeplatały się z gratulacjami. W imieniu miasta list gratulacyjny i prezent przekazali Juliusz Wiernicki oraz Małgorzata Lachowicz-Skrzyńska, kierowniczka USC. Dodatkowo jubilatka otrzymała pamiątkowy list od pracowników ZUS.
W kilku punktach najważniejsze fakty o jubilatce:
- Urodzona: 25 stycznia 1926 w Niedźwiadzie (woj. lubelskie)
- Wiek: 100 lat
- Małżeństwo: wyszła za mąż za Jana w 1944 roku
- Rodzina: 4 dzieci (dwie córki i dwóch synów), 6 wnuków, 12 prawnuków
- Mieszka w Piotrkowie od 50 lat
Pół wieku w Piotrkowie Trybunalskim i wspomnienia z czasów wojny
Pani Adamina przeprowadziła się do miasta pół wieku temu — przyjechała z Lublina razem z mężem. W opowieściach przewijały się obrazy z młodości: życie rodzinne, praca w ogrodzie oraz udział w ruchu oporu. W czasie II wojny światowej była łączniczką Batalionów Chłopskich, a to doświadczenie stało się częścią historii przekazywanej wnukom i prawnukom. Mimo stu lat jubilatka zachowuje pogodę ducha i dobre samopoczucie; kiedy zdrowie na to pozwalało, najwięcej radości dawała jej pielęgnacja róż w przydomowym ogrodzie.
Drobne gesty miasta — od wizyty prezydenta po list z ZUS — przypominają, jak ważne są osobiste relacje i pamięć o starszych mieszkańcach. W takich momentach historia indywidualna łączy się z historią miasta; jubileusz pani Adaminy stał się okazją do rozmowy o przeszłości, rodzinie i codziennych pasjach, które pomagają tworzyć więzi międzypokoleniowe.
na podstawie: Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Ostatnie Artykuły

Wieńce dożynkowe pokażą kunszt. Powiat piotrkowski czeka na zgłoszenia

Syreny zabrzmią w Piotrkowie. To część ogólnopolskich ćwiczeń

Ponad 400 metrów trasy na Łódzkiej do remontu. Chodzi o komfort i bezpieczeństwo

Ostatni turnus „Wakacji z wojskiem” to 27 dni szkolenia i wynagrodzenie

Piotrkowski plastyk daje drugą szansę na artystyczną edukację

Ziemia Piotrkowska czeka na fotograficzne kadry z jej codzienności

Piotrkowski oddział ortopedii będzie zamknięty przez cały sierpień

DJ-e wracają na parkiet w Rynku Trybunalskim. Wstęp jest wolny

Nowe lodowisko przy Żwirki coraz bliżej otwarcia

Mieszkańcy Piotrkowa mogą przygotować się na kryzys bez opłat

Przejazd przy ul. Roosevelta zamknięty. Trwa przebudowa

Bezpłatny kurs rolniczy w Czarnocinie. Nauka także dla osób pracujących

Tysiące krzewów, nowe drzewa i kwiaty na całe lato w Piotrkowie

Karczmy, klasztorne zakłady i browary. Piotrków pokaże mniej znaną historię
Przydatne dane teleadresowe
- Straż Miejska w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, zgłoszenia, interwencje
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika Filia nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piotrkowie Trybunalskim - oferta, zapisy, kontakt
- Parafia NMP Królowej Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, kancelaria, nabożeństwa
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, kancelaria, historia
- Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów w Piotrkowie Trybunalskim - kontakt, godziny, wgląd do akt
