
Piotrków Trybunalski zyskał nową, zieloną ozdobę w samym sercu miasta. W Rynku Trybunalskim pojawiły się imponujące graby kolumnowe, które nie tylko upiększą przestrzeń, ale także wprowadzą świeży powiew natury do miejskiego krajobrazu.
- Rynek Trybunalski wzbogacony o majestatyczne graby
- Zieleń nie tylko w centrum Piotrkowa ale i przy nowych inwestycjach drogowych
Rynek Trybunalski wzbogacony o majestatyczne graby
W czwartek 22 maja mieszkańcy Piotrkowa mogli zobaczyć, jak w centralnym punkcie ich miasta pojawiły się pierwsze egzemplarze grabów kolumnowych Fastigiata. Te smukłe drzewa, mierzące ponad pięć metrów wysokości, zostały posadzone w dziewięciu dużych donicach, a docelowo ma ich być aż jedenaście. To gatunek znany ze swojej odporności na mróz i zanieczyszczenia powietrza, co czyni go idealnym wyborem dla miejskiego środowiska.
Grab Fastigiata wyróżnia się nie tylko kształtem – jego strzelista sylwetka może osiągać nawet do 10 metrów wysokości i około 3 metrów szerokości. Jesienią liście tych drzew zmieniają kolor na złocisty, co dodatkowo uatrakcyjnia wygląd Rynku w sezonie chłodniejszych miesięcy.
Zieleń nie tylko w centrum Piotrkowa ale i przy nowych inwestycjach drogowych
Nowe nasadzenia to jednak nie koniec zielonych zmian w mieście. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta informuje, że drzewa i krzewy pojawiły się również wokół nowo wybudowanego ronda przy wyjeździe z Piotrkowa w kierunku Bełchatowa. To kolejny krok w kierunku poprawy estetyki i jakości powietrza na obrzeżach miasta.
Warto przypomnieć, że już na początku wiosny kilkanaście wiązów holenderskich zostało zasadzone przy miejskiej tężni – miejscu chętnie odwiedzanym przez mieszkańców dla relaksu i zdrowotnych właściwości solankowego mikroklimatu.
Jak zapowiadają urzędnicy, to dopiero początek – w najbliższych tygodniach planowane są kolejne nasadzenia drzew oraz kwiatów w donicach na terenie całego miasta. Dzięki temu Piotrków Trybunalski będzie coraz bardziej zielony i przyjazny dla swoich mieszkańców.
Źródło: UM Piotrków Trybunalski