Dmuchawa do liści – jak wybrać odpowiednią?

Widok liści przed domem nie napawa Cię optymizmem? To doskonale zrozumiałe. W przypadku posesji pełnych rozłożystych drzew i krzewów duża ilość liści na podjeździe to bardzo częsty widok. Niestety, ich pozbycie się bywa bardzo żmudne i czasochłonne. Na szczęście istnieje na to skuteczne rozwiązanie, które w bardzo krótkim czasie pozwoli Ci uporać się z nieporządkiem na podwórku. Tym urządzeniem jest dmuchawa do liści. Choć do niedawna kojarzona była z profesjonalną opieką nad czystością i porządkiem w parkach, znajduje szereg zastosowań również w przypadku przydomowych ogrodów czy ogródków działkowych. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze dmuchawy, aby jak najlepiej spełniała swoje zadanie.

Dmuchawa do liści – jak działa?

Choć jej wygląd może mówić co innego, w rzeczywistości dmuchawa do liści jest urządzeniem, którego obsługa jest bardzo prosta. Jej pracę można porównać do odwrotnego działania odkurzacza. Niezależnie od rodzaju napędu, dmuchawa do liści wydmuchuje powietrze przez rurkę o wąskiej średnicy z bardzo dużą prędkością. To właśnie sprawia, że liście, igły, drobne gałązki czy inne zabrudzenia możesz bezproblemowo usunąć z podjazdu, trawnika czy tarasu.

Jaki rodzaj dmuchawy do liści wybrać?

W przypadku praktycznie każdego sprzętu ogrodowego wybór rodzaju uzależniony jest od powierzchni, na której planujemy go użytkować, częstotliwości użytkowania, a także typu napędu. W przypadku dmuchaw do liści możemy wyróżnić 3 rodzaje:

  • dmuchawy do liści spalinowe;
  • dmuchawy do liści elektryczne;
  • dmuchawy do liści akumulatorowe.

Dmuchawy spalinowe są bardzo wydajne i bardzo dobrze radzą sobie również z wilgotnymi liśćmi czy drobnymi gałązkami lub innymi, trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami. Jest to możliwe dzięki wydajnej pracy silnika spalinowego, która bezpośrednio przekłada się na bardzo dużą prędkość wydmuchu. Brak kabla sprawia, że z łatwością można dotrzeć do każdego miejsca w ogrodzie. Dmuchawy do liści spalinowe bardzo często wykorzystywane są przez profesjonalistów lub na użytek własny w przypadku działki lub ogrodu o bardzo dużej powierzchni. Ich jedynym minusem może okazać się ciężar i hałas (jedynie przy pracy silnika na bardzo dużych obrotach).

Dmuchawy do liści elektryczne są znacznie lżejsze niż modele spalinowe. Generują również mniej hałasu w trakcie pracy i są mniej wymagające w przypadku konserwacji. W ich przypadku minusem może okazać się konieczność użycia kabla i podłączenia do prądu, co w przypadku dużych powierzchni może ograniczać ich mobilność i utrudniać pracę. To dobry wybór w przypadku średnich i mniejszych ogrodów lub działek.

Akumulatorowa dmuchawa do liści to coraz częściej wybierane rozwiązanie na użytek własny. Posiada również wiele zalet. Ten rodzaj dmuchawy łączy w sobie zalety modeli spalinowych, jak i elektrycznych. Podobnie jak modele spalinowe, nie jest ograniczona poprzez kabel, dzięki czemu możesz oczyścić z liści i igieł każdą część swojego ogrodu. Jednocześnie nie jest ciężka, jak modele spalinowe, a do tego wygodna w użytkowaniu i cicha. W przypadku akumulatorowych dmuchaw do liści czas pracy będzie uzależniony od pojemności akumulatora, jednak ich duży wybór sprawia, że bez przeszkód dopasujesz pojemność baterii do powierzchni swojego ogrodu.

W przypadku dmuchaw akumulatorowych marki Kärcher masz do wyboru modele wyposażone w wyświetlacz LCD. Jest on zintegrowany z baterią dmuchawy, dzięki czemu możesz na bieżąco kontrolować poziom jej naładowania, jak i planowany czas pracy. W ten sposób jesteś w stanie przewidzieć, kiedy zakończyć prace ogrodowe przed rozładowaniem urządzenia.

Akumulatorowe dmuchawy do liści Kärcher gwarantują pełną swobodę ruchu i idealnie leżą w dłoni. W ich przypadku nie krępuje ani nie ogranicza Cię kabel, ani ciężar urządzenia. Oprócz tego posiadają płaską dyszę z kompatybilnym skrobakiem. Dzięki temu możesz szybciej i łatwiej pozbyć się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, jak przyschniętych do podjazdu liści. 

Warto zwrócić uwagę także na praktyczną redukcję mocy, która automatycznie wydłuża czas pracy baterii. Na taką opcję warto zdecydować się w przypadku usuwania lekkich zanieczyszczeń, na przykład suchych, nieprzylegających do podłoża liści.

Dmuchawa do liści a moc przepływu powietrza

Zaraz po wyborze rodzaju zasilania dmuchawy kolejnym istotnym elementem, który powinien odgrywać ważną rolę przy wyborze urządzenia jest jego moc przepływu powietrza. Im większa moc dmuchawy, tym mocniejszy przepływ powietrza, a co za tym idzie, wydajniejsza praca sprzętu. Warto jednak mieć na uwadze, że większa moc dmuchawy to wyższa cena urządzenia, jak i wyższy poziom natężenia hałasu.

Stąd przy wyborze dmuchawy do liści warto zastanowić się, do jakich czynności nam posłuży oraz jak często będziemy z niej korzystać. Jeśli potrzebujesz urządzenia do usunięcia niewielkiej ilości liści czy skoszonej trawy z krawężnika, odpowiednim wyborem będzie dmuchawa do liści w prędkością podmuchu około 200 km/h. W przypadku mokrych liści, gałązek i innych trudnych do usunięcia elementów najlepiej sprawdzą się dmuchawy, których prędkość zawiera się pomiędzy 200 a 300 km/h.

Dmuchawa do liści i jej zalety

Dlaczego warto zdecydować się na dmuchawę do liści? Przede wszystkim to urządzenie, które w bardzo szybki i wygodny sposób pozwoli Ci pozbyć się opadłych liści, których pełno znajdziemy na podjeździe, krawężniku czy trawniku. Dzięki niej możesz w krótkim czasie zadbać o estetyczny wygląd swojego ogrodu bez dużego wysiłku.