Polisa nieruchomości jest rozwiązaniem, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują od dawien dawna. Nie jest to żadna nowość. Firmy ubezpieczeniowe zaskakują nas jednak nowościami, które pojawiają się u nich w ofercie, a także możliwością uzyskania oferty w pełni indywidualnej. Osoby, które jeszcze wcześniej nie ubezpieczały swojego mieszkania ani też żadnej innej nieruchomości, powinny nieco poszerzyć swoją wiedzę na rynku ubezpieczeniowym i dopiero później przejść do zakupu polisy. Nie ma co zwlekać. Zaczynajmy.
Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?
Zacznijmy sobie od tego, czy w ogóle ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe. Już na samym początku zadaliśmy bardzo trudne pytanie, na które nie sposób odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Okazuje się, że są przypadki, w których ubezpieczenie rzeczywiście jest wymagane. Mamy na myśli sytuację, w której mieszkanie było kupowane przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Wówczas wymogiem banku jest ubezpieczenie kredytobiorcy na życie, a także samej nieruchomości. W innych wypadkach polisa ta nie jest w żadnym wypadku obowiązkowa.
Kto może ubezpieczyć mieszkanie?
Bardzo często pojawiają się także wątpliwości, czy mieszkanie może ubezpieczyć każda z osób, czy też są pewne uściślenia. Jak to wygląda w rzeczywistości? Wygląda to w ten sposób, że nieruchomość może zostać ubezpieczona przez jej prawnego właściciela, ale nie tylko. Mieszkanie może ubezpieczyć dobrowolnie osoba wynajmująca daną nieruchomość.
Co więcej, dane mieszkanie może być ubezpieczone osobno przez właściciela nieruchomości, a oddzielnie przez osobę wynajmującą. Nic nie stoi tutaj na przeszkodzie. Z tego tytułu nikt nie będzie robił żadnych problemów. Gdy ktoś nam próbuje coś innego wmówić, to nie należy w to wierzyć. W takiej sytuacji najlepiej odnieść się do konkretnych przepisów prawnych. Ich znalezienie nie jest wcale takie trudne, jakby mogło się wydawać.
Gdzie ubezpieczyć mieszkanie?
Jeśli chodzi o to, gdzie ubezpieczyć mieszkanie, to mamy szeroki wybór na rynku wszelkich towarzystw ubezpieczeniowych. Możemy się także spotkać z pośrednikami prowadzącymi biura, w których oferują oferty od nawet kilkudziesięciu firm. Gdybyśmy się udali do konkretnego ubezpieczyciela, to zostanie nam przedstawiona tylko i wyłącznie jego oferta. U pośrednika mamy zdecydowanie większą szansę na uzyskanie oferty, która będzie dla nas możliwie najkorzystniejsza.
Polecamy jeszcze jedną możliwość, która szczególnie podoba się klientom. Mowa o załatwieniu wszelkich formalności w sieci. W Internecie możemy nie tylko posłużyć się różnymi podpowiedziami, kalkulatorami ubezpieczeń, a także ich rankingami. Z jednej strony możemy się zapoznać z dostępnymi ofertami, a z drugiej strony od razu znamy opinie innych konsumentów, co jest w obecnych czasach naprawdę bardzo ważne.
Zanim ubezpieczysz mieszkanie:
- zapoznaj się z różnymi ofertami;
- skorzystaj z porównywarki polis ubezpieczeniowych;
- zastanów się, na jakim zakresie ubezpieczenia Ci zależy.
Jak nie przepłacić za ubezpieczenie?
Niezmiernie dla nas ważne jest także uzyskanie uczciwej ceny za wybraną polisę. Nikt nie chce przecież przepłacać. Pomocne w tym są wspomniane już narzędzia jak kalkulatory, czy też rankingi. Możemy dzięki nim porównać oferty. Czasami rzeczywiście wystarczy zapłacić kilka złotych więcej, a ochrona jest znacznie szersza.
Warto skorzystać także z pomocy specjalisty, który jest w pełni niezależny i wskaże nam możliwie najlepszą ofertę. Oczywiście najlepiej, jeśli osoba zainteresowana mogła się także pochwalić swoją wiedzą. Wówczas wszystko jest takie, jakie być powinno. Dla osób, które dopiero wchodzą na rynek ubezpieczeń, możemy polecić stronę https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/, na której znajduje się sporo ciekawych informacji i porad.
Dużo ciekawostek na niej znajdą zarówno osoby początkujące, jak i te, które z ubezpieczeniami nieruchomości miały już do czynienia. Warto czytać ciekawe artykuły na różne tematy, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy podobna wiedza się nam przyda. Chyba każdy zgodzi się z tym, że życie jest mocno zaskakujące. Byliśmy już tego świadkami i to niejednokrotnie.