dsc8289-1630575188-1631187338.-1636099156
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest odznaczeniem państwowym. Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę dla małżonków, którzy przeżyli w jednym związku małżeńskim co najmniej 50 lat. Co należy zrobić, aby go otrzymać? Wyjaśniamy.
Zgłoszenie przyznania Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie składa się nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50 rocznicę ślubu. Jeśli rocznica przypada w styczniu bądź lutym, zgłoszenie można złożyć począwszy od dnia 1 listopada roku poprzedniego.

Z wnioskiem do Prezydenta RP o nadanie Medali mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego występuje Wojewoda Łódzki. Urząd Stanu Cywilnego w Piotrkowie Trybunalskim jedynie pośredniczy w przekazaniu Urzędowi Wojewódzkiemu w Łodzi woli otrzymania Medali przez mieszkańców naszego miasta (bez względu na miejsce zawarcia małżeństwa).
- Warunkiem rozpoczęcia procedury nadania odznaczeń jest zgłoszenie przez jubilatów woli ich otrzymania do Urzędu Stanu Cywilnego - zaznacza Małgorzata Lachowicz - Skrzyńska, kierownik piotrkowskiego USC i dalej wyjaśnia procedurę.
- Małżonkowie otrzymują następnie listem poleconym formularz zgłoszenia, który po przeczytaniu i podpisaniu przekazują do piotrkowskiego USC. Dalej procedurę prowadzą urzędnicy Wojewody Łódzkiego i Prezydenta RP.

Jubilaci którym nadane zostaną odznaczenia, będą zaproszeni do Urzędu Stanu Cywilnego, aby podczas uroczystego spotkania przyjąć Medale z rąk Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

Informacje uzupełniające:
1.    Adres poczty elektronicznej Urzędu Stanu Cywilnego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. Wniosek mozna złożyć przez platformę ePUAP
3.    Tel. (44) 732-77-08 / 09
4.    Czas od zgłoszenia do wręczenia odznaczeń to z reguły kilka miesięcy (3 - 4)
5.    Odznaczone nie zostaną osoby, które były karane sądownie.