Nastoletni alergik - jak zadbać o jego zdrowie

Alergie są znane każdej osobie, nawet tej, która sama nie ma z nimi styczności. Mogą pojawić się w każdym wieku oraz u każdej osoby, chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia alergii wzrasta jeśli rodzic jest alergikiem. Najciężej przechodzą alergię dzieci oraz nastolatkowie. Objawy mogą przeszkadzać podczas snu, co powoduje zmęczenie i rozdrażnienie. To może przekładać się na wyniki w nauce naszego nastolatka oraz jego zachowanie.

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Objawy alergii u dziecka bardzo łatwo jest pomylić z przeziębieniem lub inną chorobą organizmu, np. biegunką lub bólem brzucha. Aby mieć pewność co do tego czy nasze dziecko jest chore czy też ma alergię, należy je dokładnie obserwować. Najważniejszą kwestią jest zaobserwowanie, w jakich okolicznościach pojawiają się niepokojące objawy. Jeśli dziecko ma napady kichania i lejący się katar z nosa, możemy wziąć pod uwagę alergię wziewną. Katar spowodowany alergią równi się od infekcji tym, że katar infekcyjny trwa nawet do kilkunastu dni. W tym czasie zmienia się jego konsystencja oraz kolor. Natomiast katar alergiczny "leje" się z nosa alergika.

Ważnym aspektem jest zaobserwowanie, w jakich momentach pojawiają się objawy. Jeśli dziecko ma objawy po zabawie na dworze, zabawie ze zwierzęciem lub podczas porządków w domu, prawdopodobnie jest to spowodowane alergią wziewną. Należy jednak podkreślić, że aby dobrze określić, co jest przyczyną złego samopoczucia dziecka konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem - specjalista sprawnie rozróżni objawy alergii od infekcji.

Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Rodzaje alergii

O alergii słyszał prawdopodobnie każdy człowiek na świecie, jednak nie każdy wie, jak wiele istnieje alergenów. Najczęstszym i najbardziej znanym alergenem są pyłki roślin. Coraz większa liczba osób wykazuje objawy alergii na pyłki, a w szczególności pyłki traw i drzew. Aby dobrze rozpoznać rodzaj alergii, która może dotyczyć naszego dziecka, warto jest się zapoznać z jej rodzajami. Alergeny możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od drogi dostawania się do organizmu. Oto kilka z nich:

  • Alergeny wziewne - dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Jest to najczęściej występujący rodzaj alergii, wywoływany przez pyłki roślin wiatropylnych. Nieleczona alergia wziewna może prowadzić do ciężkiej choroby, jaką jest astma, która w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Jednak nie tylko pyłki są alergenami wziewnymi - do tej grupy należą również roztocza znajdujące się w kurzu, sierść zwierząt oraz zarodniki grzybów.
  • Alergeny pokarmowe - dostają się do organizmu wraz ze zjadanym jedzeniem. Ich objawami są najczęściej problemy z układem pokarmowym - biegunka, ból brzucha, wymioty, objawiają się również obrzękami jamy ustnej, oraz swędzeniem, obrzękiem i zaczerwieniem skóry. Zdarza się również, że osoby cierpiące na alergię wziewną, reagują alergicznie na świeże owoce. Jest to nazywane reakcją krzyżową. Ten rodzaj alergii łatwo jest pomylić z chorobami takimi jak niestrawność lub grypa żołądkowa. Dzieci często wyrastają z tego rodzaju alergii.
  • Alergeny iniekcyjne - mogą być to leki podawane poprzez wstrzyknięcie oraz jad owadów żądlących. Objawy często są łagodne, jednak zdarza się, że mają ciężki przebieg, problemy z oddychaniem, utrata przytomności oraz zaburzenie pracy serca, co może skończyć się tragicznie.
  • Alergeny kontaktowe - alergia objawia się po dotknięciu alergenu, wywołują one tzw. atopowe zapalenie skóry. Najczęściej występuje świąd, zaczerwienie, wyprysk grudkowy lub pęcherzykowy. Najczęściej takie objawy wywołuje wełna, kosmetyki, stres oraz pył z betonu. Z tego rodzaju alergii dzieci często wyrastają, lecz w większości przypadków u dorosłych osób pojawiają się dodatkowe alergie.

Jak pomóc dziecku - sposoby na alergię

Pierwszym krokiem powinno być zaprowadzenie dziecka do specjalisty i rozpoznanie rodzaju alergii oraz wywołujących ją alergenów. Następnie bardzo ważne jest ograniczenie ekspozycji dziecka na dany alergen. W przypadku alergii wziewnej niestety, nie ma możliwości całkowitego odizolowania alergenów. Częste sprzątanie mieszkania lub zamykanie okien podczas pylenia roślin pomoże zmniejszyć objawy, jednak nie da się uniknąć całkowitego wychodzenia z domu. Należy podawać dziecku specjalnie dobrane leki.

Pomocne może być zastosowane specjalnych materacy. Materace z kokosem w Piotrkowie renomowanej marki Hilding Anders wyłapują alergeny z powietrza, co pomaga w polepszeniu snu alergika. Takie materace występują w różnych rozmiarach, również w formie takiej jak materace piankowe 200x200, które można zakupić na stronie: https://abcsnu.pl. Należy pamiętać o tym, że wraz z reakcją na jeden alergen mogą pojawić się również reakcje na inne produkty. Trzeba uważnie obserwować dziecko, aby jak najszybciej zareagować w razie wystąpienia nowej reakcji alergicznej.

Jak pomóc dziecku - sposoby na alergię