Nastoletni alergik - jak zadbać o jego zdrowie

Alergie są znane każdej osobie, nawet tej, która sama nie ma z nimi styczności. Mogą pojawić się w każdym wieku oraz u każdej osoby, chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia alergii wzrasta jeśli rodzic jest alergikiem. Najciężej przechodzą alergię dzieci oraz nastolatkowie. Objawy mogą przeszkadzać podczas snu, co powoduje zmęczenie i rozdrażnienie. To może przekładać się na wyniki w nauce naszego nastolatka oraz jego zachowanie.
Jak rozpoznać alergię u dziecka?
Objawy alergii u dziecka bardzo łatwo jest pomylić z przeziębieniem lub inną chorobą organizmu, np. biegunką lub bólem brzucha. Aby mieć pewność co do tego czy nasze dziecko jest chore czy też ma alergię , należy je dokładnie obserwować. Najważniejszą kwestią jest zaobserwowanie, w jakich okolicznościach pojawiają się niepokojące objawy. Jeśli dziecko ma napady kichania i lejący się katar z nosa, możemy wziąć pod uwagę alergię wziewną. Katar spowodowany alergią równi się od infekcji tym, że katar infekcyjny trwa nawet do kilkunastu dni. W tym czasie zmienia się jego konsystencja oraz kolor. Natomiast katar alergiczny leje się z nosa alergika.
Ważnym aspektem jest zaobserwowanie, w jakich momentach pojawiają się objawy. Jeśli dziecko ma objawy po zabawie na dworze, zabawie ze zwierzęciem lub podczas porządków w domu, prawdopodobnie jest to spowodowane alergią wziewną. Należy jednak podkreślić, że aby dobrze określić, co jest przyczyną złego samopoczucia dziecka konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem - specjalista sprawnie rozróżni objawy alergii od infekcji.
O alergii słyszał prawdopodobnie każdy człowiek na świecie, jednak nie każdy wie, jak wiele istnieje alergenów. Najczęstszym i najbardziej znanym alergenem są pyłki roślin. Coraz większa liczba osób wykazuje objawy alergii na pyłki, a w szczególności pyłki traw i drzew. Aby dobrze rozpoznać rodzaj alergii, która może dotyczyć naszego dziecka, warto jest się zapoznać z jej rodzajami. Alergeny możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od drogi dostawania się do organizmu. Oto kilka z nich:
- Alergeny wziewne - dostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Jest to najczęściej występujący rodzaj alergii, wywoływany przez pyłki roślin wiatropylnych. Nieleczona alergia wziewna może prowadzić do ciężkiej choroby, jaką jest astma, która w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Jednak nie tylko pyłki są alergenami wziewnymi - do tej grupy należą również roztocza znajdujące się w kurzu, sierść zwierząt oraz zarodniki grzybów.
- Alergeny pokarmowe - dostają się do organizmu wraz ze zjadanym jedzeniem. Ich objawami są najczęściej problemy z układem pokarmowym - biegunka, ból brzucha, wymioty, objawiają się również obrzękami jamy ustnej, oraz swędzeniem, obrzękiem i zaczerwieniem skóry. Zdarza się również, że osoby cierpiące na alergię wziewną, reagują alergicznie na świeże owoce. Jest to nazywane reakcją krzyżową. Ten rodzaj alergii łatwo jest pomylić z chorobami takimi jak niestrawność lub grypa żołądkowa. Dzieci często wyrastają z tego rodzaju alergii.
- Alergeny iniekcyjne - mogą być to leki podawane poprzez wstrzyknięcie oraz jad owadów żądlących. Objawy często są łagodne, jednak zdarza się, że mają ciężki przebieg, problemy z oddychaniem, utrata przytomności oraz zaburzenie pracy serca, co może skończyć się tragicznie.
- Alergeny kontaktowe - alergia objawia się po dotknięciu alergenu, wywołują one tzw. atopowe zapalenie skóry. Najczęściej występuje świąd, zaczerwienie, wyprysk grudkowy lub pęcherzykowy. Najczęściej takie objawy wywołuje wełna, kosmetyki, stres oraz pył z betonu. Z tego rodzaju alergii dzieci często wyrastają, lecz w większości przypadków u dorosłych osób pojawiają się dodatkowe alergie.
Jak pomóc dziecku - sposoby na alergię
Pierwszym krokiem powinno być zaprowadzenie dziecka do specjalisty i rozpoznanie rodzaju alergii oraz wywołujących ją alergenów. Następnie bardzo ważne jest ograniczenie ekspozycji dziecka na dany alergen. W przypadku alergii wziewnej niestety, nie ma możliwości całkowitego odizolowania alergenów. Częste sprzątanie mieszkania lub zamykanie okien podczas pylenia roślin pomoże zmniejszyć objawy, jednak nie da się uniknąć całkowitego wychodzenia z domu. Należy podawać dziecku specjalnie dobrane leki.
Pomocne może być zastosowane specjalnych materacy. Materace z kokosem w Piotrkowie renomowanej marki Hilding Anders wyłapują alergeny z powietrza, co pomaga w polepszeniu snu alergika. Takie materace występują w różnych rozmiarach, również w formie takiej jak materace piankowe 200x200, które można zakupić na stronie: https://abcsnu.pl. Należy pamiętać o tym, że wraz z reakcją na jeden alergen mogą pojawić się również reakcje na inne produkty. Trzeba uważnie obserwować dziecko, aby jak najszybciej zareagować w razie wystąpienia nowej reakcji alergicznej.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski