Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piotrków Trybunalski

Mieszkanie - definicja i rodzaje mieszkania

Mieszkanie to przede wszystkim miejsce do życia, ale tak naprawdę mało osób zwraca uwagę na to czym właściwie z definicji jest takie miejsce. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że jest to dla każdego jedno z najcenniejszych dóbr, które jest w naszym posiadaniu. Jeśli zapytać kogoś czym jest mieszkanie to zapewne wskaże mury, podpory, schody, drzwi oraz inne wyposażenie. Jakie jednak jest właściwe określenie mieszkania jeśli poszukamy odpowiedniej definicji? Jakie są również rodzaje mieszkań?

Definicja mieszkania

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w swojej definicji, mieszkanie to lokal posiadający przynajmniej jedno pomieszczenie w którym mogą przebywać osoby na pobyt stały. W dalszej części definicji jest też istotna informacja o tym, że obiekt nazywany mieszkaniem musi być wydzielony trwałymi ścianami w obrębie jakiegoś budynku, nie może więc być to na przykład tymczasowa ścianka działowa. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że do mieszkania musi prowadzić niezależne wejście, na przykład z ogrodu, wspólnej sieni lub klatki schodowej. Spełniając te wymagania możemy uznać, że obiekt w którym mieszkamy nosi miano mieszkania.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w województwie łódzkim

Apartament

Apartament dla wielu osób kojarzy się nierozerwalnie z luksusem i zdecydowanie większym standardem życia niż zwykłe mieszkanie. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ jest to po prostu mieszkanie luksusowe, którego koszty utrzymania są najczęściej wyższe od kosztów utrzymania zwykłego mieszkania o podobnym metrażu. Nie mówiąc już o samych kosztach jego zakupu. Aby mieszkanie mogłoby nosić miano apartamentu musi być spełnione kilka istotnych warunków. Między innymi konieczny jest odpowiedni rozkład mieszkania, powierzchnia minimalna 100 metrów kwadratowych, a także odpowiednia charakterystyka samego budynku podwyższająca standard życia (na przykład winda i garaż podziemny). Przy zakupie apartamentu należy zwrócić więc uwagę czy realnie odpowiada ono tym warunkom.

Loft

Ciekawym rodzajem mieszkania jest tak zwany „loft”. Jest to mieszkanie, które na pierwszy rzut oka charakteryzuje się swoim unikatowym, industrialnym stylem i dużą na wysokość przestrzenią. Wiąże się to z tym, że lofty to mieszkania, które są po prostu z odzysku, a więc na przykład są to hale po zlikwidowanych zakładach produkcyjnych. Oczywiście, aby uzyskać funkcjonalność mieszkania i komfort związany z użytkowaniem takiego miejsca należy na to wyłożyć całkiem sporą sumę pieniędzy. Nic więc dziwnego, że szczególnie w USA tego typu miejsca często kojarzą się z osobami, które nie boją się inwestować w tego typu okazałe pomieszczenia.