NSP
1 kwietnia rusza w Polsce Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis jest obowiązkowy. Już dziś zachęcamy wszystkich do samospisu.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań organizowany jest raz na dekadę. Podczas badania Główny Urząd Statystyczny pyta m.in. o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Uczestnictwo w spisie to obowiązek każdego Polaka. Każdy kto odmówi spisu może narazić się na kary.
- W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. złotych. O tym jednak zawsze decyduje sąd - mówi dla money.pl Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS.
W tym roku podstawową formą będzie samospis internetowy. Jak będzie wyglądał? Na stronie GUS pojawi się specjalna aplikacja, za pomocą której dokonamy samospisu.

Zalogować będzie można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba będzie uwierzytelniana „w systemie teleinformatycznym”. Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki.

W przypadku, kiedy ktoś nie może dokonać samospisu, będzie mógł liczyć na pomoc rachmistrza. Rachmistrzowie będą wykonywać badania podczas osobistej wizyty lub telefonicznie. 
Narodowy Spis Powszechny przeprowadzany jest co 10 lat i dostarcza administracji publicznej, instytucjom naukowym i badawczym, ośrodkom analitycznym, szkołom wyższym, mediom i w ogóle wszystkim zainteresowanym pełnych informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej naszego kraju.

Przypominamy, że bieżące informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego można znaleźć w zakładce NASZE MIASTO – NARODOWY SPIS POWSZECHNY.

*****
Galeria zdjęć:
- zdjęcie nr 1: plakat NSP.