alkohol-1611311345
Zaledwie 7% samorządów w kraju zdecydowało się na wprowadzenie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Jest wśród nich Piotrków Trybunalski. Czy dzięki temu piotrkowianie piją mniej? Na to mogą wskazywać statystyki…
Jak podaje firma Nielsen IQ w 2020 roku w całej Polsce na alkohol wydaliśmy blisko 40 mld zł. W Piotrkowie wartość sprzedanego alkoholu wzrosła rok do roku o niecałe 15%. Skoro wydaliśmy na alkohol więcej niż w poprzednim roku to skąd teza, że piotrkowianie piją mniej?

Bo statystyki sprzedaży mówią o wartości, a nie ilości sprzedanych napojów procentowych. A w 2020 roku sama akcyza na alkohol wzrosła o 10 % co przełożyło się na taki sam lub większy wzrost cen. Analitycy są również zgodni, co do tego, że Polacy z roku na rok wybierają coraz droższe trunki. Jak podaje „Rzeczpospolita” w ubiegłym roku najszybciej (o 20%) wrosła sprzedaż whisky, która jest przeciętnie dwa razy droższa od równie wysokoprocentowej wódki.

- Pijemy droższe trunki, ale ilościowo sprzedaż alkoholu powoli spada – mówiła „Rzeczpospolitej” Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektorka zarządzająca Nielsen IQ.

Na wartość sprzedanego alkoholu w 2020 roku należy także spojrzeć z nieco innej perspektywy i przypomnieć sobie, co działo się mniej więcej rok temu. Początek pandemii koronawirusa to brak środków dezynfekcyjnych w sklepach i aptekach. Lawinowo wzrosła sprzedaż spirytusu. Bynajmniej nie do spożycia, ale po to, aby samemu przygotować środki dezynfekcyjne.

Jeśli złożymy te wszystkie elementy do siebie to okaże się, że de facto piotrkowianie mogli wypić mniej niż w poprzednim roku.
- Może tak być – ucinają spekulacje urzędnicy podkreślając, że statystyka wartości sprzedanego alkoholu świadczy tylko o tym, ile w Piotrkowie wydano na alkohol. Dodatkowo należy pamiętać, że zakupy w naszym mieście robią również mieszkańcy okolicznych miejscowości.
- Dlatego snucie jakichkolwiek teorii na temat wartości sprzedanego alkoholu służy wyłącznie do wywołania szumu medialnego – podkreślają urzędnicy i przypominają, że w naszym mieście swoje zadanie w zakresie ograniczenia dostępności do napojów procentowych spełnia wprowadzone blisko 3 lata temu ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu.

Piotrków Trybunalski był jednym z pierwszych samorządów w kraju, który zdecydował się na taki krok. Jednym z zarzutów stawianych przez oponentów tej decyzji było uderzenie w przedsiębiorców co mogło wpłynąć na zamykanie biznesów. Dziś dane mówią inaczej. Biznesy nie tylko się nie zamykały, ale przybyło takich punktów.

W Polsce jesteśmy stawiani jako przykład miasta, w którym takie rozwiązanie się sprawdziło. To nie tylko zdrowsze społeczeństwo, ale przede wszystkim większy spokój mieszkańców bloków zlokalizowanych w pobliżu całodobowych sklepów monopolowych.
- Jakie burdy i rozróby działy się tutaj po nocach. Teraz naprawdę mamy idealny spokój – mówiła mieszkanka osiedla Wyzwolenia w materiale, który na temat ww. korzyści robiła w naszym mieście Telewizja Polsat.
- Na pewno jest spokojniej i dziś można wyjść na spacer nie bojąc się o swoje bezpieczeństwo – podkreślała inna mieszkanka w wypowiedzi dla Telewizji Piotrków.

Spostrzeżenia mieszkańców potwierdzają relacje służb mundurowych. Jak podkreślają funkcjonariusze zmniejszyła się liczba nocnych interwencji związanych z zakłóceniem ciszy nocnej przez osoby pod wpływem alkoholu.