Jak wybrać dobre przedszkole?

Wybór przedszkola to bardzo istotna decyzja, którą muszą podjąć rodzice każdego kilkulatka. Jest to niezwykle odpowiedzialne zadanie, do którego trzeba podejść bardzo poważnie, tak by zapewnić dziecku maksymalny komfort w trudnych chwilach, gdy po raz pierwszy musi rozłączyć się z ukochaną mamą. Jest kilka aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru przedszkola, szczególnie w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie liczba placówek jest naprawdę wysoka.

Wybór przedszkola - na co zwrócić uwagę?

Dziecko, które idzie do przedszkola przeżywa pierwszy przełomowy moment w swoim życiu, dlatego tak ważne jest, by wybrać odpowiednią instytucję. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na:

  • lokalizację - od kiedy zniesiono rejonizację, rodzice mogą wybrać dowolne przedszkole, do którego zapiszą swoją pociechę. Dobrze wybrać takie, które będzie znajdowało się blisko miejsca pracy. Zapewnia to komfort dojazdu, krótki czas oczekiwania dziecka na rodzica po pracy i możliwość szybkiego kontaktu w razie potrzeby w ciągu dnia. Niektórzy decydują się również na wybór placówki usytuowanej blisko domu. Dzięki temu istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko będzie mogło bawić się z kolegami i koleżankami z grupy na pobliskim placu zabaw po powrocie z przedszkola.
  • pierwsze wrażenie - czyli emocje, jakie wzbudzi w nas pierwsza wizyta. Dobrze jest zwrócić uwagę na wystrój, elementy bezpieczeństwa i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń.
  • kadrę - trzeba zwrócić uwagę na to, czy pracownicy przedszkola są sympatyczni i życzliwi zarówno dla dzieci, jak i dla nas, w końcu będziemy musieli utrzymywać z nimi kontakt i powierzać im pod opiekę dziecko przez najbliższych kilka lat. Należy zorientować się również, czy kadra posiada odpowiednie kwalifikacje - wykształcenie pedagogiczne.
  • wielkość sali - ważne jest, by dzieci miały odpowiednio dużo miejsca do zabawy, dlatego dowiedz się, jak liczebne są grupy (w przypadku przedszkoli państwowych maksymalna ilość dzieci wynosi 20, w przedszkolach prywatnych jest ich mniej) i sprawdź powierzchnię sali, w której mają przebywać dzieci.
  • rozkład dnia - w większości przedszkoli dzieciom oferowane są trzy posiłki: śniadanie, obiad i podwieczorek. Pomiędzy nimi odbywają się zajęcia ruchowe lub dydaktyczne, a także czas na odpoczynek, czyli popularne leżakowanie. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest ono obowiązkowe, szczególnie w sytuacji, gdy nasze dziecko nie robi drzemek w ciągu dnia.
  • zajęcia dodatkowe - dobrze jest zorientować się, czy dziecko będzie miało możliwość uczęszczania na dodatkowe zajęcia takie jak: taniec, piłka nożna, kursy językowe. Będzie to miłe urozmaicenie czasu w ciągu dnia. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy zajęcia są dodatkowo płatne.
  • dni otwarte lub adaptacja - niektóre placówki organizują specjalne dni otwarte, podczas których dzieci mogą spędzić kilka godzin w przedszkolu, zapoznać się z rówieśnikami i nauczycielkami, dzięki czemu będzie czuło się pewniej.

Jeżeli państwowe przedszkola nie spełniają Twoich oczekiwań, możesz wybrać dowolne prywatne przedszkole. np. przedszkole Warszawa Praga Południe, gdzie zarówno dzieci, jak i rodzice zostaną potraktowani indywidualnie.