Na czym polega fenomen sushi

Kuchnia japońska jest jedną z najpopularniejszych kuchni nie tylko azjatyckich, ale także światowych. Swoją popularność w zachodniej części świata zawdzięcza egzotycznemu smakowi, łączącemu na pozór różne od siebie składniki w jedną, niesamowicie trafioną całość. Najpopularniejszymi daniami kuchni japońskiej są ramen, dania teriyaki, onigiri, dango, no i oczywiście najbardziej popularna potrawa rodem z Japonii, czyli sushi.

Na czym polega fenomen sushi

Charakterystyczne sushi najczęściej przyjmuje postać okrągłej porcji ryżu z rybą pośrodku. Innymi, równie popularnymi typami nadzienia sushi są owoce morza i warzywa. Ryż często zawinięty jest w wodorosty, a także serwowany z dodatkami takimi jak sezam. Swój niepowtarzalny smak sushi zawdzięcza także dodatkom, takimi jak aromatyczny liście imbiru, sos wasabi, pędy, a także nieodłączny w kuchni japońskiej sos sojowy. Tradycyjne sushi cechuje bardzo mała ilość obecnych w nim przypraw, japoński sushi masterzy są zdania, że nadmierna ilość dodatków smakowych nie pozwala rozkoszować się pełnym smakiem dania, które traci przez to swój pierwotny, niesamowicie oryginalny smak. Obecnie sushi zamówimy niemal w każdym zakątku świata i niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy będziemy mogli rozkoszować się nietuzinkowym dziełem japońskiej sztuki kulinarnej.

Domowe sushi

Jeśli odnajdujemy się w kuchni, możemy spróbować samodzielnie zrobić sushi, zamiast decydować się na dostawę gotowego dania. Do klasycznego sushi wystarczy trochę ulubionej ryby i warzyw, ryż do sushi, ocet ryżowy i płatki nori, czyli wodorosty, którymi zawiniemy nasze danie. Wbrew powszechnie panującej opinii sushi nie jest skomplikowanym do zrobienia w domu daniem, a ogromna ilość przepisów kulinarnych z pewnością pomoże uzyskać efekt zbliżony, lub nawet przebijający smakiem zamówiony z restauracji produkt. Pamiętajmy jednak, że jeżeli korzystamy ze świeżych składników powinniśmy od razu po przyrządzeniu zacząć jeść potrawę.

Rozwój sushi na przestrzeni lat

Pierwsza pisemna wzmianka o sushi w japońskiej kulturze pojawiła się już w roku 718, a okoliczności powstania tej potrawy nie są znane po dziś dzień. Na przestrzeni setek lat, najpopularniejsze danie kuchni japońskiej przeszło prawdziwą ewolucję. W dawnych czasach ryż wykorzystywany był do marynowania ryb, po czym wyrzucano go i tak przyrządzoną rybę spożywano ze świeżo ugotowanym ryżem. Praktycznie każdy region Japonii na przestrzeni lat wytworzył własną odmianę sushi. Różnorodność ta spowodowana była dostępem do zupełnie innych składników niż w innych częściach kraju. Dzisiejsza, najpopularniejsza odmiana sushi powstała w XVIII wieku i początkowo przybrała nazwę sumeshi, jednak na przestrzeni lat skrócono jej nazwę do znanego dzisiaj sushi.

Obecnie w niektórych częściach świata do składu sushi wchodzą przeróżne składniki, słodka, marynowana dynia, orzechy, żółty ser czy też popularna nutella. Takie mieszanie walorów określa się mianem fusion sushi. Dla fanów tej japońskiej potrawy ich kosztowanie będzie z całą pewnością czymś nowym i z pewnością oryginalnym.