Skończyły się już wakacje dla dzieci i młodzieży. Okres wolny od nauki szkolnej, a dla dorosłych okres urlopów i wyjazdów na odpoczynek poza miejsce zamieszkania. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo kontrolując prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i stan trzeźwości kierujących.
Reagowali na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wakacje 2020 były na drogach o wiele bardziej bezpieczne niż w ubiegłym roku.
Podczas tegorocznych wakacji w województwie łódzkim funkcjonariusze odnotowali 527 wypadków drogowych, w których zginęły 43 osoby a 614 zostało rannych. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano o 168 wypadków więcej niż w tym roku, zginęły w nich 44 osoby a 832 zostało rannych. Na drogach województwa łódzkiego spadła liczba wypadków o 25%, to jest aż o ¼ wypadków drogowych mniej niż w 2019 roku. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci przeprowadzili 769 kontroli autobusów, sprawdzając ich stan techniczny. Stwierdzono 26 usterek pojazdów, a w 18 przypadkach udaremniono dalszą jazdę niesprawnymi autobusami, jak również zatrzymano 23 dowodów rejestracyjnych. Od 26 czerwca 2020 roku do końca sierpnia policjanci wyeliminowali z ruchu 1141 nietrzeźwych kierujących. Z powodu nadmiernej prędkości 680 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h.
Na terenie podległym działaniu Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 37 wypadków drogowych , w których zginęła 1 osoba, a 56 zostało rannych. W porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się liczba wypadków drogowych i rannych. Podczas wakacji 2019 roku w wypadku drogowym zginęła 1 osoba, odnotowaliśmy 53 wypadki drogowe, w których ranne zostały 74 osoby.
W okresie wakacji 2020, które rozpoczeły się 26 czerwca na terenie województwa łodzkiego doszło do 9 utonięć. Dla porównania w wakacje 2019, które były dłuższe utonęło 5 osób. Najwięcej utonięć, bo aż 4, odnotowano na Zalewie Sulejowskim w powiatach tomaszowskim (3) i piotrkowskim (1). Kolejne 3 osoby utonęły w zbiorniku Miedzna Murowana w powiecie opoczyńskim. Głównymi przyczynami utonieć nadal pozostają kąpiel w miejscach nie strzeżonych oraz kąpiel pod wpływem alkoholu.
W ramach dzialań "Bezpieczne Wakacje" policjanci konrtolowali miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, m.in. obozy harcerskie. Fumkcjonariusze odwiedzili 26 takich obozów rozmawiając zarowno z uczestnikami jak i kadrą wychowawców. Podczas tych spotkań omawiano zasady szeroko pojętego bezpieczeństwa.