W trakcie lat, miesięcy i tygodni ćwiczeń zdarzają się okresy, że nie mamy ochoty kontynuować treningów. Czasem głównym powodem jest monotonia, brak efektów, brak czasu, a czasem przetrenowanie. Spotyka to każdego sportowca, w tym również najambitniejszych zawodowców. Jeżeli jednak sport jest sposobem na życie, znacznie łatwiej wrócić do treningów na pełnych obrotach. Natomiast amatorzy często odchodzą od ćwiczeń i następnie nie umieją do nich wrócić. Jest to spory problem. Jak sobie z nim poradzić?

osoby nasiłowni

Przemęczenie treningowe – główne przyczyny

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną przemęczenia treningowego jest zbyt duża objętość treningowa. Z takim problemem stykają się nie tylko osoby podnoszące ciężary na siłowni, ale również biegacze, zawodnicy sportów wali oraz osoby zajmujące się crossfitem. Niekiedy nawet jasno wyznaczony cel i świadomość o tym, że ciężka praca jest wymagana, nie zawsze pomagają w utrzymaniu motywacji. Jednak osoby, które nie wyznaczyły sobie celu bądź wyznaczyły go źle, zdecydowanie szybciej wpadają w „depresję treningową” i zniechęcą się do trenowania. Przemęczenie treningowe może wynikać także z czynników niezwiązanych ze sportem – problemy finansowe, duża ilość stresu, niewykryta choroba, kontuzja, liczne zmartwienia w życiu. Ostatnim i chyba mimo wszystko najpoważniejszym powodem wypalenia treningowe jest brak efektów. Może być to spowodowane np. nieodpowiednio skonstruowanym planem treningowym, zaniedbywaniem snu lub niezdrową dietą, która nie dostarcza odpowiedniej ilości białka i kalorii. Jeżeli powodem jest problem z dietą, to możemy go rozwiązać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest catering dietetyczny Piotrków Trybunalski, czyli współpraca z firmą cateringową.

Objawy i efekty przetrenowania

Pierwszym objawem przetrenowania jest brak ochoty na trening – to zdecydowanie najlepszy sygnał, że coś jest „nie tak jak powinno”. Oczywiście, często jest to stan, który trwa tylko jeden dzień – np. po imprezie lub po kilku dniach wzmożonej pracy w firmie. Jeżeli taka sytuacja powtarza się coraz częściej, nie powinniśmy jej ignorować i zmuszać się do trenowania, a znaleźć przyczynę i rozwiązanie problemu. Kolejnym symptomem jest brak energii do treningu, mimo chęci. Kolejnym objawem może być apatia i rozdrażnienie. Czasem niechęć do trenowania (szczególnie jeżeli jesteśmy bardzo zmotywowani), wyładowujemy na swoim otoczeniu i bliskich. Przy przemęczeniu treningowym, nawet jeżeli wciąż ćwiczymy, to sesje treningowe nie dają nam szczęścia i satysfakcji. Najłatwiej poradzić sobie z przemęczeniem i znużeniem treningowym za pomocą zmieniany rodzaju treningu oraz kilkudniowego odpoczynku.