Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piotrków Trybunalski

zdjęcie
1 sierpnia o godz. 17:00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. Nierówny bój doprowadził do ogromnych strat w ludziach, szczególnie w cywilach, oraz zniszczenia miasta.
Już tradycyjnie w Piotrkowie Trybunalskim uczcimy pamięć bohaterów niepodległościowego zrywu sprzed 76 laty.

W sobotę punktualnie o godzinie 17.00 na terenie Piotrkowa rozlegnie się minutowy dźwięk syren alarmowych upamiętniający bohaterskie czyny Powstańców. Następnie przedstawiciele władz miasta oraz przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
Kwiaty złożymy także pod tablicą upamiętniającą generała Stefana Roweckiego ps. Grot wmurowanej w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1, w której mieszkał Rowecki. Piotrkowianin był współtwórcą Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszym Komendantem Głównym Armii Krajowej.
Rowecki został aresztowany przez hitlerowców 30 czerwca 1943 roku i osadzony w połowie lipca w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. 1 sierpnia na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego Heinrich Himmler nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego. Przeprowadzone  w 2007 roku śledztwo pracowników Instytutu Pamięci Narodowej ustaliło datę śmierci wybitnego piotrkowianina  na dni 2-7 sierpnia 1944 roku.

UWAGA!
Ze względu na panujący stan epidemii prosimy wszystkich uczestników uroczystości o stosowanie się do wymogów sanitarnych, a przede wszystkim przestrzeganie zasady dystansu społecznego.