W październiku 2019r na drogach województwa łódzkiego zginęło aż 17 niechronionych uczestników ruchu drogowego. To ponury obraz skali zagrożeń na jakie narażeni są piesi, rowerzyści i motocykliści. A przecież każdy uczestnik ruchu drogowego może we własnym zakresie zadbać o bezpieczeństwo.

Kierowców chroni karoseria pojazdu oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Te elementy są wciąż udoskonalane i na bieżąco sprawdzane w testach zderzeniowych. Co jednak mają powiedzieć niechronieni uczestnicy ruchu drogowego? Oni w zderzeniu z samochodem nie mają żadnych szans. Jesienne warunki w tym nie pomagają. Wcześnie zapadający zmrok, opady atmosferyczne i nagłe zmiany pogody zdecydowanie pogarszają widoczność na drodze. Kierowcy pojazdów często zapominają, że pieszy może nagle pojawić się na jezdni w najmniej spodziewanym momencie. Mokra nawierzchnia i zalegające na niej liście wydłużają drogę hamowania. W tej sytuacji kierujący powinni przestrzegać ograniczeń prędkości i zachowywać odpowiedni dystans od poprzedzającego pojazdu, aby w nagłym wypadku móc skutecznie wyhamować. Sami niechronieni także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Korzystanie z odblasków, nie tylko poza terenem zabudowanym, zdecydowanie poprawia widoczność pieszych. Dzięki elementom odblaskowym na odzieży, pieszy jest widoczny już z odległości 150-200 metrów, co daje kierowcy pojazdu sporo czasu na reakcję. To samo dotyczy rowerów. Właściwe oświetlenie roweru i elementy odblaskowe rowerzysty również poprawiają jego widoczność, a tym samaym bezpieczeństwo. Ważne jest także prawidowe zachowanie na drodze. Pamiętajmy, aby poruszać się właściwą stroną drogi. Samo oznakowanie przejścia dla pieszych nie gwarantuje bezpieczenstwa. Korzystając z przejść dla pieszych należy upewnić się, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Należy ocenić jego prędkość i poczekać aż się zatrzyma, aby nas przepuścić. Dopiero wtedy mamy pewność, że kierowca nas zauważył i właściwie zareagował.

W czasie codziennej służby na drogach policjanci będą monitorować zachowania uczestników ruchu drogowego. Zarówno kierujących jak i niechronionych. Wobec osób łamiących przepisy i stwarzających zagrożenie na drodze będą wyciągane przewidziane prawem konsekwencje. Gdy chodzi o ludzkie życie, nie ma taryfy ulgowej.