zdjęcie
Chorwacka Petrinja została dziesiątym miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego. Umowę o współpracy prezydenci obu miast podpisali dziś (4.10) podczas Konferencji Miast Partnerskich.
W dniach 3-6.10 w Piotrkowie Trybunalskim odbywa się Konferencja Miast Partnerskich (więcej na ten temat piszemy TUTAJ). Jednym z głównych punktów debaty było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy chorwacką Pertinją a Piotrkowem Trybunalskim, które odbyło się w murach Zamku Królewskiego.

„Działając zgodnie z zasadami Deklaracji Praw Człowieka i Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, przedstawiciele miasta Petrinja (Republika Chorwacji) oraz miasta Piotrkowa Trybunalskiego (Rzeczpospolita Polska) podjęli decyzję zawarcia umowy o partnerstwie tych miast” - brzmi wstęp do umowy partnerskiej, którą dziś sygnowali włodarze miast.

- Z Petrinją długo utrzymujemy już relacje. Dziś w zasadzie potwierdzamy naszą wieloletnią, bardzo udaną współpracę. Szczególnie w sferze edukacyjno-kulturowej poprzez wymianę młodzieży, która poznaje język, historię i tradycje naszych krajów. A w przyszłości - mam nadzieję – również o współpracę w sferze gospodarczej. To od nas wszystkich zależy jak mocne i trwałe będą nasze relacje oraz jakie owoce przyniesie - mówił Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.
Strony podpisujące umowę zadeklarowały się do podejmowania wspólnych działań w celu bliższego poznania kultur obu narodów oraz pogłębiania kontaktów między mieszkańcami. Ponadto zobowiązały się do wzajemnej współpracy w obszarze edukacyjnym, kulturowym, sportowym, naukowym, turystycznym i gospodarczym.

- Dla nas jest to bardzo ważny dzień. Bardzo cieszę się, że możemy czerpać z doświadczenia Piotrkowa. Miasta ważnego z punktu widzenia historii waszego kraju, ale również miasta, które mocno pozyskuje fundusze unijne na swój rozwój. Możemy się od Was tego uczyć. Oczywiście ważna jest współpraca na gruncie wymiany młodzieży i dołożymy wszelkich starań, aby nasze relacje kwitły z każdym rokiem - mówił Darinko Dumbović, prezydent Petrinij.

Uroczystości zakończył koncert Moniuszkowski pt.: "Dźwięki polskiego romantyzmu" w wykonaniu Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej i zaproszonych gości, który odbył się w kościele oo. Jezuitów.

Petrinja to nieduże, harmonijne miasto leżące nad rzeką Kupa, około 60 kilometrów na południe od stolicy Chorwacji – Zagrzebia i liczące 25 tysięcy mieszkańców. Jest to jednocześnie jeden z ważniejszych ośrodków powiatu Sisak-Moslavina. W Petrinji znajduje się sławna, pierwsza chorwacka wytwórnia salami i wyrobów z suszonego mięsa GAVRILOVIĆ, która dzięki wysokiej jakości swoich wyrobów, produkowanych według tradycyjnych receptur podbija światowe rynki. Najstarsza część miasta pochodzi z początków XIII wieku, a liczne zabytki Petrinji promowane są pod hasłem: Miasto tradycji i bogatego środowiska naturalnego. Sami mieszkańcy Petrinji chwalą z dumą swoje miasto, że jest miastem cateringowym, mówiąc: „Jeśli chcesz dobrze zjeść, wypić i dobrze się bawić, musisz przyjechać do Petrinji!". Gastronomia lokalna stanowi swoisty produkt turystyczny wraz z rozwijaną dynamicznie agroturystyką stanowi magnes dla odwiedzających z całego świata. www.petrinja.hr