zdjęcie
Piotrków Trybunalski jest gospodarzem tegorocznej Konferencji Miast Partnerskich. Samorządowcy z naszych miast partnerskich rozmawiają o roli młodzieży w umacnianiu wartości europejskich.
Od 3 do 6 października Piotrków Trybunalski gości przedstawicieli sześciu (z dziesięciu) miast parnterskich. To za sprawą Konferencji Miast Partnerskich, w której udział biorą przedstawiciele: Esslingen (Niemcy), Marijampole (Litwa), Vienne (Francja), Petrinja (Chorwacja), Żagubica (Serbia) i Ness Ziona (Izrael). Zanim uczestnicy zasiedli przy stole plenarnym mieli okazję zwiedzić Mediatekę 800-lecia, w której przeprowadzono obrady.

Tematem tegorocznej konferencji, która odbyła się w Mediatece 800-lecia była „Rola młodzieży w umacnianiu wartości europejskich”.
-  Zagadnienia poruszane podczas debaty nie są przypadkowe, gdyż zawsze uzgadniane są na poprzedniej konferencji. W ubiegłym roku odbywała się ona w Esslingen i tam zapadła decyzja, co do tegorocznej tematyki - informował prezydent Krzysztof Chojniak i podkreślał, że podczas rozmów samorządowcy wymieniają się dobrymi praktykami i doświadczeniami.
- Chcemy zwrócić uwagę młodych ludzi, wkraczających w dorosłe życie, na wartości, jakie przyświecały Robertowi Schumanowi, Konradowi Adenauerowi oraz Alcide de Gasperiemu, czyli twórcom zjednoczonej Europy. Mimo upływu czasu są one nadal aktualne - dodał.

Prezydenci, merowie i burmistrzowie przedstawili prezentacje dotyczące m.in.:
• polityki młodzieżowej w aspekcie roli młodzieży w umacnianiu wartości europejskich,
• organizacje młodzieżowe i na rzecz młodzieży,
• możliwości wsparcia organizacji młodzieżowych w ramach partnerstw miast,
• programy edukacyjne szkół i wymiany młodzieży.

- Ciężko jest dziś przekonać młodych ludzi, aby znaleźli czas na tworzenie wspólnej Europy. To efekt stawiania na pierwszym planie kariery zawodowej. Młodzi ludzie pracują dwieście procent normy porównując to do naszych czasów. Powoduje to, że nie doceniają tych wartości, które nam przyświecały w budowaniu wspólnoty - podkreślał Darinko Dumbović, prezydent Petrinji.

Konferencja Miast Partenrskich odbywa się cyklicznie w jednym z - naszego kręgu - miast partnerskich.