zdjęcie
W Piotrkowie Trybunalskim trwa I Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona problematyce bezpieczeństwa euroatlantyckiego i polityce Federacji Rosyjskiej, której organizatorem jest Katedra Bezpieczeństwa Narodowego Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Konferencja rozpoczęła się od przywitają przybyłych gości. Wśród osób witających znalazł się wiceprezydent Andrzej Kacperek, który przybliżył prelegentom bogatą historię Piotrkowa Trybunalskiego sięgającą 1217 roku.
- Piotrków to kolebka polskiego parlamentaryzmu. W naszym mieście na początku XX wieku prężnie rozwijały się myśli narodowo-wyzwoleńcze i patriotyczne. To w grodzie trybunalskim swoją siedzibę miał Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, a więc ówczesne Ministerstwo Obrony Narodowej. To tu formowały się 4. i 6. Batalion Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. W naszym mieście na świat przyszedł gen. Stefan "Grot" Rowecki, I Komendant Armii Krajowej – przybliżał wiceprezydent przypominając jednocześnie, że w roku 800-lecia miasta, gościliśmy żołnierzy Sojuszy Północnoatlantyckiego, którzy przemieszczali się wówczas w stronę bazy na północy kraju. 

Wśród prelegentów znajdują się reprezentanci 36 placówek naukowych z 6 państw. W konferencji biorą udział m.in. Witold Waszczykowski, poseł i były minister spraw zagranicznych, Ray Wojcik, szef warszawskiego biura Center for European Policy Analysis i były attache wojskowy w Warszawie, generał broni (w stanie spoczynku) dr Andrzej Fałkowski, były przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli oraz naukowcy z jednych z najważniejszych uczelni z kraju.
W piątek drugi dzień konferencji. Szczegółowy program publikujemy w załączniku. 

Załączniki artykułu

PROGRAM Konferencji (Pobrań: 6)