Piotrków Trybunalski pamięta 17 września 86. rocznica Sybiraków pod Pomnikiem

Przy Pomniku Sybiraków w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się uroczystości z okazji 86. rocznicy wywózek na Sybir – przedstawiciele Powiatu Piotrkowskiego złożyli kwiaty i oddali hołd zesłańcom.
- Pamiętaj w Piotrkowie Trybunalskim przy Pomniku Sybiraków
- Składaj kwiaty i oddaj hołd pamięci
Pamiętaj w Piotrkowie Trybunalskim przy Pomniku Sybiraków
17 września mieszkańcy i samorządowcy spotkali się przy Pomniku Sybiraków, by upamiętnić tragedię, która dotknęła setki tysięcy Polaków. W obchodach w imieniu Powiatu Piotrkowskiego uczestniczyli Wicestarosta Michał Tokarski oraz członkowie Zarządu Elżbieta Ościk i Bartosz Borkowski. Gest złożenia kwiatów był prosty, ale wymowny — przypomnienie o cierpieniu, które wciąż powinno mobilizować do pamięci i szacunku.
Składaj kwiaty i oddaj hołd pamięci
Uroczystość miała charakter intymny i refleksyjny. Przy pomniku zabrzmiały wspomnienia o trudach zesłań: głodzie, nieludzkich warunkach i konieczności przetrwania na obczyźnie. Organizatorzy podkreślali, że pamięć o Sybirakach to nie tylko obowiązek historyczny, ale też zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Powiat Piotrkowski poprzez udział swoich przedstawicieli przypomniał, że lokalne obchody wpisują się w ogólnopolską historię walki o wolność i godność człowieka.
Wydarzenie przyciągnęło osoby w różnym wieku — od starszych, którzy pamiętają relacje rodzinne, po młodzież zainteresowaną historią regionu. Takie momenty przypominają, że pamięć ma moc łączenia i edukowania; to również czas, by uczyć szacunku dla tych, którzy mimo tragedii zachowali odwagę i godność.
na podstawie: Powiat Piotrkowski.
Ostatnie Artykuły

W Czarnocinie oddano hołd patronowi łódzkich policjantów sprzed 147 lat

Młodzi odkrywcy z regionu łódzkiego pokazali, jak nauka wciąga od pierwszej próby

Majówkowe objazdy autobusów w Piotrkowie. Centrum zmieni się na kilka godzin

Las Bugajski znów przypomniał o zbrodni. Padły słowa pamięci

EkoCUDO i EkoTALERZ - Piotrków ogląda dziś dziecięcą ekologiczną wyobraźnię

Majówka w Piotrkowie bez nudy. Korty i muzeum w centrum uwagi

Rynek w niebieskim świetle – Piotrków znów mówił o autyzmie

Bezpłatne szkolenia dla NGO wracają. W Piotrkowie padnie temat budżetu

Na Wierzejach po sygnałach mieszkańców zmienił się teren przy pętli

Łąka w miniaturze - piotrkowskie warsztaty botaniczne dały ekologiczny efekt
![[PIŁKA RĘCZNA] Corotop Gwardia Opole – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 28:27 w ORLEN Superlidze – dramat gości w końcówce](/images/mecz/thumbnails/corotop-gwardia-opole-piotrkowianin-piotrkow-trybunalski-29042026-2827.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] Corotop Gwardia Opole – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski 28:27 w ORLEN Superlidze – dramat gości w końcówce

W Nowej Wsi policjanci ostrzegli uczniów przed hejtem i codziennymi pułapkami

PSZOK przy Orlej będzie czynny krócej. Miasto zapowiada zmianę godzin

