Piotrkowianie uczcili 81. rocznicę powstania warszawskiego syrenami i kwiatami

2 min czytania
Piotrkowianie uczcili 81. rocznicę powstania warszawskiego syrenami i kwiatami


1 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim rozbrzmiały syreny, a mieszkańcy oddali hołd bohaterom powstania warszawskiego. W symbolicznej „Godzinie W” miasto zatrzymało się na minutę, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski. To ważne wydarzenie przypomniało o niezwykłej odwadze i poświęceniu powstańców oraz lokalnych bohaterach związanych z naszym miastem.

  • Piotrkowianie wspominają bohaterów powstania warszawskiego
  • Uroczystości pod pomnikami w centrum Piotrkowa przypominają o lokalnych bohaterach

Piotrkowianie wspominają bohaterów powstania warszawskiego

Dokładnie 81 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku, wybuchło powstanie warszawskie – jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Polski. W tym dniu piotrkowianie tradycyjnie oddali cześć tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. O godzinie 17:00, czyli w „Godzinę W”, w całym mieście rozległ się dźwięk syren systemu alarmowania i ostrzegania. Sygnał trwał około minuty i choć był jednocześnie testem systemu, to przede wszystkim stanowił wyraz pamięci i szacunku dla powstańców.

Uroczystości pod pomnikami w centrum Piotrkowa przypominają o lokalnych bohaterach

Po sygnale alarmowym rozpoczęły się oficjalne obchody rocznicowe. Przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, radni miejscy, pracownicy muzeum oraz kombatanci złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki. Uroczystość miała wyjątkowy charakter także dzięki upamiętnieniu generała Stefana „Grota” Roweckiego – piotrkowianina i współtwórcy Polskiego Państwa Podziemnego oraz pierwszego Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

Tablica poświęcona generałowi znajduje się na elewacji kamienicy przy ulicy Słowackiego 1, gdzie spędził swoje młode lata. Jak przypominają historycy, generał zapłacił najwyższą cenę za swoją działalność – kilkanaście godzin po wybuchu powstania został zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.

„Za powstanie warszawskie zapłacił najwyższą cenę” – podkreślają lokalni historycy.

Obchody w Piotrkowie Trybunalskim to nie tylko hołd dla bohaterów sprzed ponad ośmiu dekad, ale także ważna lekcja historii dla mieszkańców miasta. Przypominają one o wartościach takich jak odwaga, patriotyzm i poświęcenie, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.

Na podst. UM Piotrków Trybunalski

Autor: krystian