DSC_7291
Około 350 piotrkowian zgromadziło się w piątkowy wieczór (10 listopada) w Mediatece 800-lecia, aby wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych rozpocząć miejskie obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości.
Obchody Dnia Niepedległości w Piotrkowie Trybunalskim, tradycyjnie już, rozpoczęły się w wigilię 11 listopada. Od 2010 roku, z inicjatywny prezydenta Krzysztofa Chojniaka, piotrkowianie spotykają się na wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. Nie inaczej było i w tym roku.
10 listopada w Mediatece 800-lecia wspólnie z Chórem Piotrkowa Trybunalskiego oraz Chórem II Liceum Ogólnokształcącego zaśpiewaliśmy utwory nawiązujące do walk narodowowyzwoleńczych. Były wsród nich takie pieśni, jak: "Pieśń Powstańców z 1863 roku", "Hej chłopcy bagnet na broń", "Jak długo w sercach naszych", "Żeby Polska" czy "Mury". Jednak świąteczny wieczór rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz Roty.
 
Przypominamy, że w pamiętnym 2010 roku nie tylko zainaugurowalismy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych czym piotrkowianie manifestują swój patriotyzm i przywiązanie do godła i barw narodowych. Tego roku odbyło się również uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt Zamku Królewskiego. Flaga ta powiewa nad miastem nieprzerwanie do dziś.
 
W piątek 11 listopada zaplanowano oficjalne uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Początek o godzinie 16.00. Szczegóły na plakacie poniżej oraz TUTAJ.