UM Piotrków Trybunalski: Ku pamięci zamordowanych policjantów

2 min czytania

DSC_1905

Na elewacji Komendy Miejskiej Policji wmurowano tablicę upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP z Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonano w 104. rocznicę powstania Policji Państwowej.

W czwartek (19 października) w uroczysty sposób odsłonięto tablicę poświęconą funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP, którzy stali się ofiarami sowieckiej i niemieckiej zbrodni. W uroczystości wzięli udział policjanci, przedstawiciele innych służb mundurowych, samorządowcy oraz uczniowie klas policyjnych z IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Roweckiego-Grota w Piotrkowie oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Wincentego Witosa w Bujnach.

- Dzięki tej pięknej inicjatywie wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom, jakimi są: utrwalanie i kształtowanie pamięci narodowej poprzez wychowanie nowego pokolenia Polaków w duchu patriotyzmu i szacunku do rodaków, którzy z honorem umierali za naszą Ojczyznę. Dzięki dzisiejszemu przedsięwzięciu zamordowani przez okupantów funkcjonariusze Policji mają szansę na stałe powrócić na należne im miejsce w szlachetnym panteonie obrońców Ojczyzny mówił przed odsłonięciem tablicy wiceprezydent Andrzej Kacperek, który przypomniał również, że nie jest to pierwsza inicjatywa jaką zrealizowaliśmy w Piotrkowie przy współpracy z Zarządem i członkami Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych
- W lipcu 2015 roku odsłoniliśmy pamiątkową tablicę poświęconą nadinspektorowi Henrykowi Wardenckiemu, który był Zastępcą Komendanta Głównego Policji w latach 1922-27. Który przez wiele lat mieszkał w Piotrkowie, tutaj też zmarł w mieszkaniu u zbiegu ulic Mickiewicza i Partyzantów. Był twórcą i organizatorem polskiej Policji, któremu w ten sposób oddaliśmy mu cześć.

- To właśnie na tych ziemiach, na terenie generalnej guberni represje wobec policjantów były bardzo dotkliwe, mówił inspektor Tomasz Jędrzejowski, zastępca komendanta KWP w Łodzi. Ten symbol sowieckiej i niemieckiej opresji pozwoli nam zachować wspólne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Stąd pochodzi m.in. pułkownik Janusz Jagrym-Maleszewski , który od kilku lat jest patronem policji województwa łódzkiego. Najwyższą wartością dla niego była niepodległość Polski. Odsłonięta dzisiaj tablica powinna stać się znakiem pamięci zakończył komendant.

Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego,

piotrkow.pl/nasze-miasto-t70/aktualnosci-a75/ku-pamieci-zamordowanych-policjantow-r1176

Autor: krystian