Czy warto kupić okap z półką – zalety i wady

Do najczęściej kupowanych okapów kuchennych zaliczają się obecnie okapy wyposażone w półki. Zobacz, jakie mają one zalety i wady, aby dowiedzieć się, czy tego typu okap sprawdzi się w Twojej kuchni!

Jak zbudowany jest okap z półkami?

Okap z półkami jest rodzajem okapu kuchennego, przy którym zamontowano dodatkowe półki. Urządzenie to jest zatem z nimi z integrowane.

Najczęściej takie okapy mają konstrukcję ramową, a półki są ażurowe, dlatego też umieszczone na nich przedmioty są łatwo dostępne. Zwykle wykonuje się je ze stali, na przykład malowanej proszkowo na czarny kolor. Mogą być one również wyposażone w drewniane półki.

Dostępne są też okapy z półkami, które tworzone są przez rozszerzoną konstrukcję dolną okapu. Wyglądają wtedy także bardzo efektownie i są praktyczne.

Kiedy sprawdzi się okap z półką na przyprawy?

Tym, co wyróżnia okapy z półkami, jest dodatkowa przestrzeń do przechowywania, której nie posiadają zwykłe okapy. To powoduje, że mogą one spełniać wtedy zróżnicowane funkcje – nie tylko mogą dbać o jakość powietrza w kuchni, lecz też przechowywać różne przedmioty.

Najczęściej półki przy okapie używane są do umieszczania na nich przypraw. Wtedy można umieścić na nich pojemniki z najczęściej używanymi przyprawami, po które sięga się w trakcie gotowania.

Również półki przy okapie tego typu mogą być używane do przechowywania tam innych przedmiotów, na przykład jak książki kucharskie, dekoracje jak wazony, misy, przybory kuchenne i naczynia, garnki. Nadają się też na dekoracje, kwiaty doniczkowe.

Okap wyspowy z półką do montażu sufitowego

Najczęściej okap wyspowy z półką jest zamawiany wtedy, gdy planuje się wykonanie jego montażu nad wyspą kuchenną albo półwyspem kuchennym. Wtedy doskonale sprawdzi się on również w aneksie kuchennym, który połączony jest z jadalnią, salonem.

Takie okapy wymagają montażu sufitowego, dlatego też należy wcześniej sprawdzić, czy jest on możliwy. Gdy okap ma wyprowadzać pary na zewnątrz budynku, wymagane jest też doprowadzenie instalacji wentylacyjnej.

Okap kuchenny z półką montowany na ścianie

Również można wybrać montaż okapu kuchennego z półką na ścianie. Jest on wtedy dobrym wyborem do małych i większych wnętrz. Sprawdza się też wtedy, gdy nie planuje się montowania szafek kuchennych wiszących.

Okapy z półką mają więc wiele zalet, dlatego warto się na nie zdecydować. Czy mają jakieś wady? To głównie konieczność czyszczenia półek z zabrudzeń, lecz poza tym są one bardzo dobrym wyborem do praktycznie każdej kuchni!