Piotrkowscy policjanci prowadzili działania kontrolno – prewencyjne, ukierunkowane na zachowania kierujących pojazdami wobec pieszych. Pod lupę wzięli też niechronionych uczestników ruchu drogowego, sprawdzając czy przestrzegając obowiązujących przepisów dbają o swoje bezpieczeństwo.
12 kwietnia 2022 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego piotrkowskiej komendy na terenie miasta i powiatu prowadzili działania, których głównym celem było reagowanie na zachowania naruszające bezpieczeństwo osób znajdujących się w rejonie dróg. Piesi i rowerzyści to najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego. Kierowców chroni karoseria pojazdu oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Pieszy czy rowerzysta po zderzeniu z samochodem ma znacznie mniejszą ochronę, a tym samym maleje jego szansa na przeżycie. Policjanci podczas akcji rozdawali także elementy odblaskowe w postaci kamizelek, opasek, breloczków oraz odblaskowych worków, które wykorzystywane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego zwiększą ich widoczność, a w konsekwencji bezpieczeństwo. Elementy odblaskowe zostały przekazane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Oddział Terenowy w Piotrkowie Trybunalskim.
Mundurowi skontrolowali łącznie 53 uczestników ruchu drogowego, w tym 11 pieszych. Ujawnili 26 przekroczeń prędkości przez kierujących pojazdami, w okolicach przejść dla pieszych, które zakończyły się mandatami. Jeden z kierowców popełnił wykroczenie w postaci nieprawidłowego zatrzymania pojazdu a kolejny prowadził pojazd po użyciu alkoholu. Wobec kierowcy, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi został skierowany wniosek do sądu o ukaranie. Zgodnie z przepisami musi się liczyć z grzywną w wysokości 1500 złotych.
Pamiętajmy!
Dzięki elementom odblaskowym na odzieży, pieszy jest widoczny już z odległości 150-200 metrów, co daje kierowcy pojazdu sporo czasu na reakcję. To samo dotyczy rowerów. Właściwe oświetlenie roweru i elementy odblaskowe rowerzysty również poprawiają jego widoczność, a tym samym bezpieczeństwo. Ważne jest także prawidłowe zachowanie na drodze. Pamiętajmy, aby poruszać się właściwą stroną drogi. Samo oznakowanie przejścia dla pieszych nie gwarantuje bezpieczeństwa. Korzystając z przejść dla pieszych należy upewnić się, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Należy ocenić jego prędkość i poczekać aż się zatrzyma, aby nas przepuścić. Dopiero wtedy mamy pewność, że kierowca nas zauważył i właściwie zareagował. Kierowców uczulamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu. Natomiast pieszym oraz kierującym jednośladami, także hulajnogami elektrycznymi i urządzeniami transportu osobistego, przypominamy, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, najbardziej narażonymi na dotkliwe skutki wypadków drogowych. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.
Dagmara Mościńska