Narzędzia do obróbki metalu - które z nich warto mieć w swoim domu?

Narzędzia do obróbki metalu - które z nich warto mieć w swoim domu?

Metal to specyficzny, a przy tym bardzo wymagający surowiec, którego obrabianie wymagać będzie użycia właściwych narzędzi. Jest to surowiec trudny do modelowania, do którego opracowywania dedykowane są specjalne narzędzia do obróbki metalu. Jest co najmniej kilka spośród nich, w których zakup warto będzie zainwestować odwiedzając odpowiedni sklep budowlany. Po jakie zatem egzemplarze tego typu narzędzi warto będzie sięgnąć?

Piłowanie metalu – dokładność oraz odpowiedni sprzęt to podstawa

Praca w domowym warsztacie winna przebiegać bardzo sprawnie, ale również bezpiecznie - dlatego też tego typu czynności, jak chociażby piłowanie metalu, wymagają dokładnego sprzętu, na którym możemy zawsze polegać. Dopasowany do naszej dłoni, komfortowy sprzęt umożliwi nam przeprowadzanie doskonałych cięć.

Warto dokonać wyboru elektronarzędzi firm cieszących się dużym zaufaniem. Jeżeli zakupimy tańsze egzemplarze o nie mającej potwierdzenia jakości, możemy napotkać na kłopoty w czasie ich używania. Nie tylko będzie to mieć wpływ na obniżenie skuteczności naszej pracy, ale także doprowadzi do zwiększenia ryzyka doznawania obrażeń, przykładowo w wyniku odpryskiwania niebezpiecznych dla nas opiłków albo skaleczeń niezbyt równą blachą. Niezawodny sprzęt powinien nam być w stanie zapewniać najwyższy komfort w czasie pracy, jak i skuteczność działania. Elektronarzędzia powinny być dopasowane do naszych potrzeb, posiadać chociażby oświetlenie, za sprawą którego sprawnie oraz bezpiecznie wykonamy dokładne cięcia o gładkiej krawędzi.

Szlifowanie metalu – pomocna może być dobrej jakości szlifierka

Może się nam wydawać, iż szlifowanie metalu wykonuje się przede wszystkim w specjalistycznych firmach i warsztatach. Nic bardziej mylnego! Jest to czynność, która nierzadko okazuje się być niezbędna w każdym domostwie. Do wielu zadań, z którymi będzie się musiała zmierzyć kupiona przez nas szlifierka, zalicza się chociażby czyszczenie roweru albo bramy z nadmiaru rdzy.

Chociaż szlifowanie metali w domowych warunkach, najczęściej przydatne jest podczas niewielkich prac o charakterze renowacyjnym, ciągle wymaga nie tylko użycia specjalistycznych tarcz. Wyłącznie za sprawę właściwej mocy elektronarzędzi korundowych ostrze będzie sobie w stanie radzić z twardym surowcem.

Wiercenie w metalu – warto zaopatrzyć się we właściwe wiertła

Wiertarka jest elektronarzędziem mającym wszechstronne zastosowanie. Jej możliwości pracy z metalami zależą głównie od tego, czy dobraliśmy właściwe wiertło. Jakim sposobem możemy rozpoznać model przygotowany do wiercenia w metalu? 

Wiertła do miękkich metali, czyli chociażby miedzi oraz aluminium, odznaczają się kątem nachylenia ostrza o wartości 118 stopni. Rozpoznamy je głównie po informacji znajdującej się na opakowaniu. Trochę inaczej będzie wyglądała kwestia z wiertłami do twardszego metalu, które wykonano ze stali wanadowo-chromowej, węglików tytanu albo z kobaltu. Kąt nachylenia ich ostrza jest bardziej płaski, bowiem to 135 stopni. W czasie pracy trzeba je schładzać za pomocą specjalnego oleju. Wyróżniają się również specjalistycznym oznaczeniem HSS.

Z uwagi na to, iż w czasie majsterkowania codziennego potrzebujemy wiercić dziury mające różne średnice, odpowiednim pomysłem będzie wybranie całego kompletu wierteł. Podczas dokonywania hurtowego zakupu co najmniej kilku elementów, zapłacimy dużo mniej, aniżeli pojedynczo je kupując, w zależności od naszych potrzeb bieżących.