Narzędzia diamentowe są ważnym elementem wyposażenia każdej osoby, która działa w branży budowlano- remontowej. Za ich pomocą wszelkie prace stają się łatwiejsze, ponadto są wykonywane precyzyjnie. Obróbka materiałów budowlanych z wykorzystaniem takich sprzętów jak wiertła diamentowe, tarcze diamentowe, frezy i inne narzędzia gwarantuje perfekcyjne wykończenie, które zazwyczaj nie wymaga dalszej obróbki. Tylko narzędzia diamentowe pozwalają na uzyskanie idealnie równych krawędzi i gładkiej powierzchni.
Technika diamentowa- zastosowanie
Narzędzia diamentowe charakteryzują się wysoką dokładnością oraz wytrzymałością. Dzięki tym zaletom znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu oraz budownictwa. Wykorzystuje się je w trakcie wykonywania instalacji:
- wentylacyjnych,
- grzewczych,
- klimatyzacyjnych,
- hydraulicznych,
- elektrycznych,
- wodno- kanalizacyjnych.
Sprzęty te sprawdzają się zwłaszcza w czasie wiercenia otworów w betonie, cięcia konstrukcji z żelbetonu i stropów, ale też w trakcie wykonywania precyzyjnych otworów w płytkach ceramicznych oraz posadzkach przemysłowych. Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych narzędzi, jak: piły, frezy, tarcze, koronki, segmenty. Ponadto, w górnictwie wykorzystuje się również pierścienie kalibracyjne i świdry. W procesie regeneracji i naprawy innych narzędzi przydatne okazują się piły, koronki, ściernice i świdry.
Dlaczego tak często wybiera się właśnie narzędzia diamentowe?
Narzędzia diamentowe mają unikalne właściwości. Dla ich szerokiego zastosowania ważna jest zwłaszcza twardość diamentów- to najtwardszy minerał według skali Mohsa. Technika diamentowa pozwala na dokładne obrabiane materiałów o wysokiej twardości, a podczas tych czynności na mokro nie występuje uciążliwe pylenie. Oprócz tego narzędzia diamentowe przydają się w przeprowadzaniu prac w miejscach trudno dostępnych, ograniczają też drgania i obniżają poziom hałasu. W budownictwie istotne są zwłaszcza drgania, które często niekorzystnie oddziałują na wytrzymałość całej konstrukcji. Wszelkie narzędzia diamentowe odznaczają się długą żywotnością, nawet jeśli są intensywnie eksploatowane. Wiertła rzadko się uszkadzają, a piły tępią. Technika diamentowa jest szczególnie precyzyjna, dzięki niej można stworzyć nawet małe otwory w płytkach ceramicznych czy posadzkach, bez uszkodzenia ich powierzchni. Tworzenie instalacji przebiega szybko, sprawnie i bezproblemowo, co jest niezwykle ważne w takich pracach.
Tarcze diamentowe- gdzie się ich używa?
Tarcze diamentowe są z pewnością podstawowym elementem wyposażenia każdego warsztatu narzędziowego. Są przydatne zarówno w użytku profesjonalnym, jak i amatorskim. Mogą być to produkty uniwersalne lub dedykowane do obróbki danych materiałów. Dostępne są między innymi tarcze do cięcia, frezowania czy specjalne końcówki do szlifowania. Tarcze diamentowe nadają się do prac związanych z takimi tworzywami jak: kamień, marmur czy miękkie drewno.
Bezpieczne użytkowanie narzędzi diamentowych
Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić stan sprzętu. Narzędzia diamentowe nie mogą być pęknięte czy uszkodzone, gdyż wtedy należy je koniecznie wymienić na nowe. W trakcie pracy z tarczą diamentową przy pierwszym użyciu należy wyznaczyć kierunek jej obrotu, żeby następnym razem zamontować ją tak samo. W przypadku braku oznaczenia przez producenta trzeba stosować się do wytycznych, dzięki temu wydłuży się jej żywotność i zmniejszy ryzyko zniszczenia. Warto pamiętać o tym, aby materiał poddawany obróbce był wcześniej odpowiednio przygotowany.