Jak wybrać dobry akumulator?

Jak wybrać dobry akumulator?

Niewiele jest podzespołów tak cennych dla samochodu, jak akumulator. Nieodpowiednio dobrany sprawia wiele kłopotów, a zużyty lub stary - szybko się rozładowuje. Niemożność uruchomienia silnika to bardzo stresująca sytuacja i każdy kierowca chce jej uniknąć. Dlatego zobacz, jakie są popularne rodzaje akumulatorów dla aut osobowych i motocykli. Przeczytaj też, czym warto się kierować w czasie wymiany akumulatora na nowy.

Popularne rodzaje akumulatorów

SLA - akumulatory kwasowo-ołowiowe

SLA to najtańsze i bardzo popularne akumulatory bezobsługowe. Ich konstrukcja opiera się na ołowianej anodzie i katodzie, wykonanej z tlenku ołowiu. Anoda i katoda zanurzone są w płynnym elektrolicie, będącym roztworem kwasu siarkowego. Dlaczego te akumulatory Warszawa są tak popularne? Po pierwsze, wyróżnia je niska cena. Po drugie, nie wymagają uzupełniania elektrolitu. Niestety, mogą ulec zasiarczeniu, więc ich trwałość jest ograniczona.

Akumulatory żelowe

Budowa akumulatorów żelowych jest podobna dla ogniw SLA. Różnica polega na dodaniu krzemionki do elektrolitu, który uzyskuje przez to gęstą konsystencję żelu - stąd nazwa podzespołu. Jeśli chodzi o takie akumulatory, Warszawa to region, w którym kierowcy niechętnie je wybierają. Dlaczego? Ponieważ bardzo źle znoszą ujemne temperatury - ich sprawność znacznie spada w takich niekorzystnych warunkach. Oczywiście akumulatory żelowe mają swoich zwolenników. Ponieważ są odporne na wstrząsy i przechylenia, sięgają po nie między innymi właściciele kamperów i motocykliści.

Akumulatory AGM

Bardzo wydajne są akumulatory AGM. Cechą charakterystyczną tych ogniw są separatory z mikrowłókien szklanych lub polimerowych, które wchłaniają elektrolit. Jak takie rozwiązanie przekłada się na efektywność akumulatora? AGM okazują się nawet 3-krotnie wydajniejsze i trwalsze od ogniw typu SLA. Właśnie takie podzespoły są montowane w nowoczesnych autach osobowych z systemami start-stop lub z układem odzyskiwania energii, także w hybrydach. AGM to akumulatory Warszawa wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego najczęściej można je spotkać w kabinie lub bagażniku, a nie w komorze silnika.

Jak wybrać dobry akumulator?

Chcąc wybrać dobry akumulator, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Wbrew pozorom, najważniejsza nie jest niska cena. Dobry akumulator powinien służyć kierowcy przez kilka sezonów, od 4 do nawet 6 lat. Z tego względu parametry ogniwa powinny być jak najlepsze. Do podstawowych czynników, jakie trzeba brać pod uwagę przy zakupie, należą:

  • Pojemność akumulatora, dobrana do rodzaju i pojemności silnika. Nie powinna być mniejsza niż ta zalecana przez producenta auta, ponieważ może to doprowadzić do problemów z uruchomieniem motoru
  • Prąd rozruchowy (w amperach A), który wskazuje na wydajność w niskich temperaturach. Im wyższy prąd rozruchowy, tym lepiej
  • Napięcie akumulatora - 12V dla aut osobowych i 24V dla samochodów ciężarowych

Czym się wyróżnia dobry akumulator?

Dobry akumulator powinien być przede wszystkim bezobsługowy i prosty w obsłudze. Polecane są szczególnie modele hermetyczne, takie jak żelowe i spiralne, pozbawione wszelkich otworów. Poza tym warto wybierać akumulatory Warszawa, które wyprodukowano w technologii wapniowej. Związki wapnia zamiast płyt antymonu, gwarantują mniejszą podatność na rozładowania. Tego typu ogniwa można rozpoznać po oznaczeniu Ca/Ca lub Calcium.

Wybór dobrego akumulatora to inwestycja na kilka lat. Ogniwa o optymalnej pojemności i wartości prądu rozruchowego, pozwalają na sprawne korzystanie z pojazdu w każdych warunkach. Warto sugerować się czymś więcej niż ceną. Najważniejsza jest jakość zastosowanych w samochodzie podzespołów, brak konieczności manualnej obsługi i bezawaryjna praca akumulatora.