Polerka automatyczna – specjalistyczne urządzenie metalograficzne

Polerowanie próbek metalograficznych to ostatni etap ich przygotowania do badań mikroskopowych. Najpierw próbkę należy wyciąć z większego fragmentu materiału, później inkludować w przeznaczonej do tego żywicy, szlifować, a następnie polerować, do czego niezbędna jest polerka automatyczna. Większość procesów przygotowujących próbkę do badań wykonuje się z użyciem urządzeń automatycznych, które znacznie przyspieszają pracę.

Polerowanie próbek wpływa na wiarygodność badania

Polerka automatyczna ma za zadanie usunąć drobne rysy z wcześniej oszlifowanej próbki metalograficznej i przygotować ją przed procesem trawienia, który może pomóc ujawnić jej strukturę. Trawienie nie jest obowiązkowym procesem preparatyki próbek metalograficznych – wykonuje się je zależnie od rodzaju badanego materiału.

Gotową próbkę, nazywaną szlifem lub zgładem metalograficznym, bada się zwykle pod mikroskopem optycznym w odbitym od jego powierzchni świetle. Nawet drobny fałszywy kontrast lub rysa może więc negatywnie wpłynąć na wiarygodność przeprowadzonego badania. To dlatego polerowanie próbki jest obowiązkowym krokiem jej prawidłowej preparatyki.

Polerka automatyczna to wydaje urządzenie obsługujące kilka próbek jednocześnie. Nie tylko przyspiesza ono pracę, ale także pozwala skupić się na innych zadaniach, powierzając zautomatyzowanym urządzeniom metalograficznym te, które specjalistyczna polerka o dużej sile i precyzji i tak wykona lepiej niż ludzkie ręce.