Pomimo coraz większej liczby osób zaszczepionych liczba zachorowań i zgonów na COVID-19 w ostatnim czasie niepokojąco rośnie. Docierają do nas sygnały o nieprzestrzeganiu obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Policjanci zarówno umundurowani jak i nieumundurowani, wraz ze strażnikami miejskimi przeprowadzają kontrole na terenie galerii handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Zadbajmy wspólnie o nasze zdrowie.

Pandemia trwa. Policjanci apelują o bezwzględne przestrzeganie zasad , których przestrzeganie pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Piotrkowscy funkcjonariusze będą pojawiać się wszędzie tam, gdzie najczęściej może dochodzić do łamania obostrzeń. Duże skupiska ludzi, wielkopowierzchniowe galerie handlowe, środki transportu zbiorowego, to miejsca, gdzie nieprzestrzeganie zaleceń sanitarnych będzie kończyło się zdecydowanym działaniem policjantów. Konsekwentne działanie mundurowych ma na celu zdyscyplinowanie wszystkich tych, którzy nie zasłaniając ust i nosa narażają siebie i innych na zachorowanie. Czas pandemii pokazał, że wiele osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo, w związku z tym nieświadomie mogą doprowadzić do poważnej infekcji zagrażającej życiu osób z którymi mają styczność. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne zachowanie każdego z nas.

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

na terenach nieruchomości wspólnych (np. na klatkach schodowych);

w autobusie, tramwaju i pociągu;

w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie;

w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej);

w zakładzie pracy podczas bezpośredniego kontaktu z klientem/interesantem;

w kinie i teatrze;

u lekarza, w przychodni, szpitalu, salonie kosmetycznym i tatuażu;

w kościele i szkole, na uczelni;

w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie, itp.);

Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby. Przypominamy, że za niestosowanie się do wprowadzonych w tym zakresie przepisów grozi grzywna w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Policjanci także, w przypadku rażącego naruszenia przepisów sanitarnych mogą wnioskować do Powiatowego inspektora Sanitarnego o wszczęcie postępowania i ukaranie osób nie stosujących się do obostrzeń, na drodze grzywny administracyjnej.

Dagmara Mościńska