Jesienna aura wymaga od kierowców szczególnej ostrożności. Szybciej zapadający zmrok, mgły oraz deszcze ograniczają widoczność na drogach. Dlatego należy pamiętać o podstawowych zasadach, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.

Warunki ograniczające widoczność na drogach, są niejako wpisane w jesienną aurę. Szybko zapadający zmrok, deszcze oraz mgły powodują ograniczenie widoczności oraz wpływają na śliskość nawierzchni. Aby podróżować bezpiecznie należy przede wszystkim dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Przy śliskiej nawierzchni, nie zawsze dozwolona prędkość jest bezpieczna. Pamiętajmy również o zachowaniu bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i stosujmy się do zasady ograniczonego zaufania. Zachowajmy również szczególną ostrożność podczas manewru wyprzedzania, czy zmianie pasa ruchu. Przy śliskiej nawierzchni pośpiech podczas podróży nie jest dobrym doradcą i może przynieść tragiczne w skutkach zdarzenia.

Pamiętajmy również, że przy ograniczonej widoczności oświetlenie do jazdy dziennej może być niewystarczające. Dlatego ważne jest zadbanie o dobre i kompletne oświetlenie w pojazdach. Pamiętajmy, że źle ustawione światła również stwarzają zagrożenie. Jeżeli są ustawione za nisko mogą doprowadzić do tego, że nie zauważymy w odpowiedniej chwili pieszego. Zbyt wysoko ustawione światła, mogą natomiast oślepić kierowcę jadącego z naprzeciwka. Zadbajmy również o sprawność techniczną pojazdu. Jeżeli udajemy się pieszo, pamiętajmy o poprawie naszego bezpieczeństwa poprzez korzystanie z elementów odblaskowych. Jak wiadomo poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu jest obowiązek noszenia elementów odblaskowych. To właśnie one zwiększają naszą widoczność, a co się z tym wiąże poprawiają nasze bezpieczeństwo. Należy pamiętać o tym, że elementy odblaskowe powinny być umieszczone na wysokości wzroku kierowców, tak byśmy byli bardziej widoczni. Zachęcamy również do noszenia odblasków na obszarze zabudowanym. Jeżeli kierujący zauważy nas z dalszej odległości będzie miał więcej czasu na odpowiednią reakcje. Poza obszarem zabudowanym, idąc poboczem czy chodnikiem pamiętajmy aby iść lewą stroną. Pamiętajmy, że dla wszystkich jest miejsce na drodze, ale to od nas samych zależy jak zadbamy o swoje bezpieczeństwo.

 

 

st. asp. Izabela Gajewska

  • radiowóz stojący obok drzewa z przebarwiającymi się jesiennie liśćmi