Czy warto kupić alkomat?

Spotkanie z przyjaciółmi, impreza firmowa, świąteczny obiad, czy zabawa sylwestrowa – okazji do picia alkoholu jest wiele. Jednak jeśli piło się alkohol bezwzględnie powinno się zrezygnować z jazdy autem, gdyż nawet niewielka jego ilość negatywnie wpływa na czas reakcji i zdolności kierowcy. Często jednak mija kilka godzin, a my wciąż zastanawiamy się, czy możemy już bezpiecznie prowadzić samochód. W takiej sytuacji, niezwykle pomocny jest alkomat. Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu i czy na pewno jest on niezbędny?

Zalety posiadania alkomatu

Alkomat od https://alkopatrol.pl pozwala nam szybko sprawdzić, czy możemy bezpiecznie wsiąść „za kółko”. Niestety wciąż pijani kierowcy są częstą przyczyną wypadków, doprowadzając postronne osoby do kalectwa lub śmierci. Dlatego odpowiedzialny kierowca nigdy nie powinien jeździć na „podwójnym gazie”. Szybką i łatwą metodą na sprawdzenie stanu trzeźwości jest skorzystanie z alkomatu. Jest to szczególnie przydatne, gdy w dzień wypiło się kieliszek wina do obiadu, a wieczorem nagle trzeba gdzieś pojechać. Urządzenie pozwala również sprawdzić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu następnego dnia po zakrapianej imprezie. Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie poranni kierowcy najczęściej jeżdżą nieświadomie pod wpływem alkoholu, myśląc, że już całkowicie wytrzeźwieli.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

Rodzaj sensora

Na rynku dostępne są alkomaty z czujnikiem półprzewodnikowym i elektrochemicznym. Pierwszy jest tańszy, ale mniej dokładny, chociaż powinien wystarczyć większości użytkownikom. Sensor elektrochemiczny jest dokładniejszy, wykazuje dłuższą żywotność, ale jest również droższy.

Częstotliwość kalibracji

Kupno alkomatu zawsze wiąże się z koniecznością przeprowadzania okresowej kalibracji. To czynność, która zapewni wiarygodne wyniki, dlatego nie warto jej pomijać. Alkomaty mogą wymagać kalibracji co 6 lub 12 miesięcy bądź co określoną liczbę badań – zazwyczaj od 50 do kilkuset.

Cena

Ważnym aspektem przy wyborze jest również cena alkomatu. Na szczęście dobre urządzenie można kupić już za 100 – 200 zł. Oczywiście im droższy sprzęt, tym (zazwyczaj) dokładniejszy pomiar i więcej dodatkowych funkcji. Warto jednak się zastanowić, czy jest nam to potrzebne.

Dodatkowe funkcje

Alkomaty mogą mieć wiele dodatkowych, przydatnych funkcji. Szczególną uwagę warto zwrócić na wyświetlacza – dobrze, aby był on duży i podświetlany, dzięki czemu wynik będzie można odczytać w każdych warunkach. Przydatny jest również wskaźnik naładowania baterii, wskaźnik pomiaru oraz liczby wykonanych badań.