Długi weekend za nami. W trakcie jego trwania, w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach piotrkowscy policjanci czujnie przyglądali się kierowcom. Reagowali na wszystkie ujawnione wykroczenia oraz przestępstwa w ruchu drogowym. Niestety, pomimo apeli, na drogach ujawnionych zostało 5 nietrzeźwych kierowców.

Od 30 kwietnia do 3 maja 2021 roku piotrkowscy policjanci swoją uwagę skupili na kierujących pojazdami. Prowadzone działania miały na celu wyeliminowanie „piratów drogowych” oraz nietrzeźwych kierujących. Pomimo licznych apeli dotyczących dostosowania prędkości do warunków panujących na drogach oraz nie wsiadania za kierownicę w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mundurowi byli wzywani również do takich interwencji.

Pierwsza z nich miała miejsce 30 kwietnia 2021 roku po godzinie 17:00. Policjanci udali się do Sulejowa, gdzie na jednej z ulic, kierujący bmw nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. W wyniku czego uderzył w elewację budynku z jednej strony drogi, po czym pojazd odbił się i kierowca swoją podróż zakończył na budynku po drugiej stronie ulicy. Po zbadaniu okazało się, że 64-letni kierujący miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mundurowi zatrzymali kierowcy prawo jazdy, a on sam został przewieziony do szpitala. Od kierowcy została pobrana krew na zawartość alkoholu oraz środków odurzających. Wkrótce usłyszy on zarzuty, kierowania w stanie nietrzeźwości.

Kolejna interwencja była 1 maja 2021 roku. Po godzinie 22:00 piotrkowski dyżurny otrzymał zgłoszenie, że kierowca mercedesa, jadący drogą S-8 może być nietrzeźwy. Zgłaszający cały czas jechali za podejrzanie jadącym pojazdem, jednocześnie informując o swoim położeniu. Po przyjeździe na miejsce patrolu, okazało się, że świadkowie zdarzenia zatrzymali kierowcę mercedesa w Młoszowie, w gminie Wolbórz. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości kierowcy okazało się, że ma on ponad 3 promile alkoholu we krwi. Mężczyzna został zatrzymany i wkrótce usłyszy zarzuty. W tym przypadku to godna pochwały postawa świadków pozwoliła na wyeliminowanie kolejnego nietrzeźwego kierowcy.

Tego samego dnia, tuż przed północą piotrkowscy policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy. Podczas sprawdzania miejsca, gdzie mógł się znajdować mundurowi odnaleźli szukane bmw, na jednym z parkingów na terenie miasta. Przypuszczenia co do stanu trzeźwości kierowcy niestety się potwierdziły. 32-latek w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna trafił do policyjnej celi. Policjanci zatrzymali prawo jazdy, a nieodpowiedzialny kierowca usłyszał zarzuty. Wkrótce o jego losie zdecyduje sąd.

02 maja 2021 roku przed godziną 12:00 policjanci ruchu drogowego w Mierzynie zauważyli dziwnie jadący pojazd. Mundurowi mieli przypuszczenie, że kierowca może być nietrzeźwy. Po zatrzymaniu pojazdu do kontroli oraz zbadaniu kierowcy na zawartość alkoholu okazało się, że 52-latek ma prawie 2,5 promila we krwi. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Wkrótce usłyszy zarzuty kierowania w stanie nietrzeźwości.

Kolejny nietrzeźwy kierowca wpadł podczas rutynowej kontroli. 04 maja 2021 roku piotrkowscy policjanci na jednej z ulic miasta zatrzymali do kontroli pojazd. Po podejściu do kierowcy mundurowi wyczuli silną woń alkoholu. Mężczyznę poddano badaniu stanu trzeźwości. Okazało się, że 37-latek ma ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Kierowcy bmw zatrzymano prawo jazdy, a nieodpowiedzialny 37-latek, wkrótce odpowie przed sądem.

Podczas majowego weekendu policjanci na terenie miasta i powiatu odnotowali łącznie 137 wykroczeń w ruchu drogowym. W związku z tym wystawili 103 mandaty karne, 6 wniosków do sądu oraz 28 pouczeń. Podczas prowadzonych działań łącznie odnotowali 88 przekroczeń prędkości. W 10 przypadkach kierowcy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Zatrzymanych zostało również 13 dowodów rejestracyjnych za brak aktualnych badań technicznych. Policjanci obsłużyli również 20 kolizji drogowych.

Policjanci przypominają, jazda pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialnym zachowaniem i może doprowadzić do tragedii. Nadmierna prędkość również jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drodze. Dostosowujmy prędkość do warunków panujących na drogach. W podróż wybierajmy się wypoczęci. Zadbajmy również o odpowiednie wyposażenie pojazdu oraz aktualne badania techniczne i obowiązkowe ubezpieczenie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. Reagujmy, kiedy mamy podejrzenie, że kierowca może być nietrzeźwy. Dziękujemy również wszystkim, którzy alarmują o podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy.

 

 

asp. Izabela Gajewska

  • mercedes zatrzymany bo zgłoszeniu o podejrzeniu nietrzeźwego kierowcy, w tle nieoznakowany radiowóz z sygnalizacją świetlną