Każda firma lub przedsiębiorca powinny posiadać swoje biuro. Nie każdy jednak chce wynajmować realne, fizyczne biuro. Dotyczy to zwłaszcza freelancerów, start-upów, copywirterów, czy też osób mieszkających za granicą, chcących posiadać polski adres przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem dla takich osób, jest wynajęcie wirtualnego biura. Korzystanie z takiej usługi daje nam:
- możliwość wykonywania różnych czynności biurowych (np. skanowania lub drukowania),
- kompleksową obsługę poczty,
- adres korespondencyjny,
- adres, który pozwoli nam zarejestrować działalność gospodarczą
Jeżeli na co dzień pracujesz z domu (lub dowolnego innego miejsca, ponieważ pracujesz zdalnie) i nie potrzebujesz realnej przestrzeni biurowej, wynajem biura wirtualnego będzie doskonałym rozwiązaniem. Wirtualne biuro pozwoli co na wykonywanie wszystkich biurowych czynności, jednocześnie znacząco obniżając koszty związane z wynajmowaniem przestrzeni biurowej. Jednocześnie, jeżeli raz na jakiś czas będziesz potrzebować fizycznej przestrzeni, w której np. odbędzie się spotkanie z klibiur wentem lub konferencja, istnieje możliwość wynajęcia realnego biura (pod tym samym adresem).
Aspekty prawne korzystania z biura wirtualnego
Choć na rynku można znaleźć wiele firm, oferujących wynajem biur wirtualnych, nie wszyscy wiedzą, jak (od strony prawnej) wygląda korzystanie z takich usług. Przede wszystkim warto wiedzieć, że wynajmując biuro wirtualne, możesz posługiwać się jego adresem, jako adresem firmowym (po podpisaniu stosownej umowy). Należy jednak pamiętać, że podatki odprowadzamy zgodnie z naszym (jako osoby fizycznej) miejscem zamieszkania.
Decydując się na korzystanie z biura wirtualnego i posługując się jego adresem jako głównym adresem rejestracji, możemy się spodziewać częstszych kontroli. Zdarza się bowiem, że Urzędy Skarbowe mniejszym zaufaniem darzą firmy, które korzystają wyłącznie z biur wirtualnych. Czasami zdarza się również, że nowo zarejestrowane firmy, które korzystają z biura wirtualnego nie dostaną zgodny na zarejestrowanie się jako płatnicy VAT.
Czy warto korzystać z biur wirtualnych?
Oczywiście, że tak! Szczególnie w sytuacjach, w których na co dzień nie potrzebujemy fizycznej przestrzeni. Nie da się ukryć, że wynajem biura wirtualnego, jak np. wirtualne biuro Nowogrodzka, gdzie najtańszy cennik rozpoczyna się już od 30 zł miesięcznie, jest znacznie tańszy, niż wynajem standardowej przestrzeni biurowej. Dodatkowo, pracując np. z domu w dowolnym miejscu w Polsce lub zagranicą, możemy posługiwać się prestiżowym adresem. Choć nie jest to może najważniejszy czynnik, to jednak adres, pochodzący z dużego miasta, zawsze wygląda lepiej, niż z małego miasteczka lub wsi.
Obecnie, w większości dużych miast można bez problemu wynająć wirtualne biuro. Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk, a nawet Gdynia lub Rzeszów- wszystkie te miasta oferują usługę wynajmu biur wirtualnych. Szukając firmy, od której wynajmiemy biuro, porównajmy ceny oraz warunki umów. Zanim zdecydujemy się na konkretne miasto i konkretną firmę, postarajmy się porównać przynajmniej kilka lub kilkanaście ofert.