Budowle drewniane we współczesnej architekturze

Budownictwo jest sektorem przemysłu o ogromnym znaczeniu dla gospodarki. Co więcej - sektorem na swój sposób nieśmiertelnym, ponieważ budować będziemy zawsze. Dzisiaj jednak zajmiemy się nieco bardziej niszowym kierunkiem architektury - a mianowicie budowlami z drewna. Niewątpliwym ekspertem w tej dziedzinie jest obecny dzisiaj z nami Pan Przemysław Balcewicz. Dyrektor jednej z największych firm produkujących konstrukcje drewniane - czyli Eko Architektury.

Budowle drewniane kojarzą się przede wszystkim z domkami letniskowymi, altanami i komórkami ogrodowymi. Czy faktycznie są to jedyne konstrukcje z drewna, które wznosimy?

Tego typu budowle faktycznie stanowią pewną większość jeśli chodzi o drewno - z pewnością jednak nie tylko one są budowane. Architektura drewniana zawiera i proponuje o wiele więcej - a w zasadzie wszystko, co można wybudować. Przykładem mogą być tutaj chociażby garaże drewniane czy wiaty samochodowe: https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/garaze-i-wiaty

Drewno jest również doskonałym materiałem budowlanym, który możemy wykorzystać przy konstrukcji domków całorocznych lub energooszczędnych domów klasy A.

Czy domki całoroczne i garaże drewniane są trwałe? Ile są w stanie się utrzymać?

Szczerze mówiąc - zarówno domki całoroczne, garaże drewniane i wszystkie typy budowli które wymieniłem wcześniej mogą być równie trwałe, co ich ceglane odpowiedniki - a często nawet trwalsze. Wszystko to jest kwestią odpowiedniego zabezpieczenia konstrukcji po jej wzniesieniu. Chociaż nie bez znaczenia pozostaje tutaj również kwestia doboru materiałów. Najistotniejszymi kryteriami, które stosuje Eko Architektura przy selekcji surowców jest gatunek i pochodzenie drewna, a także poziom jego wilgotności.

Opracowaliśmy bowiem bardzo szczegółową specyfikację, która określa jakie drewno nadaje się do budowy. Musi ono:

  • Być pozyskane z sosny lub jodły
  • Pochodzić z regionu północnego
  • Mieścić się w przedziale dopuszczalnej wilgotności pomiędzy 14 a 18 procent

Bardzo istotną kwestią jest również projekt i sposób montażu. Wszelkie wystające drewniane elementy muszą bowiem być skonstruowane w taki sposób, aby woda swobodnie spływała po nich na ziemię. Nie może się ona osadzać na powierzchni budowli, ponieważ ma to niezwykle destruktywny wpływ na strukturę drewna.

Idąc dalej - podczas projektowania musimy pamiętać o konieczności zapewnienia drewnu dostępu powietrza, aby mogło się ono swobodnie wietrzyć. Nie można również dopuścić do tego, aby w jakimkolwiek punkcie konstrukcji powstawał kondensat.

Czy oprócz trwałości drewno jeszcze w czymś przewyższa cegłę?

Muszę przyznać, że takich aspektów jest całkiem sporo. Z pewnością jednym z najbardziej interesujących - zarówno dla Pana jak i czytelników - będzie dosłowna przepaść między kosztami budowli drewnianych i murowanych. Kompleksowa cena wzniesienia domku z drewna może być nawet kilkukrotnie niższa od tego samego metrażu wykonanego z cegły. Wynika to z kilku czynników:

  • Pozyskanie drewna jest szybkie i łatwe - nie wymaga użycia zaawansowanego sprzętu i dużego nakładu pracy
  • Drewno jest niezwykle łatwe w obróbce, dzięki czemu podczas tego procesu zużywa się znacznie mniej energii
  • Drewniane elementy konstrukcyjne są bardzo lekkie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić również na transporcie
  • Montaż drewnianej konstrukcji - niezależnie od tego czy są to garaże drewniane czy całoroczne domki - nie wymaga użycia zaawansowanej, kosztownej technologii budowlanej. Wszelkie elementy możemy przenieść i umieścić w odpowiednim miejscu przy pomocy siły własnych mięśni.

Jak więc widzimy - oszczędność ma tutaj miejsce na dosłownie każdym etapie produkcji domku. Dzięki temu nie tylko mamy więcej pieniędzy, ale również przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska.

Nasze garaże drewniane są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

strona: https://chaletpro.fr/Produits/garages-et-carports