zdjęcie
Od piątku, 14 sierpnia można oglądać wystawę plenerową pt. „Tu rodziła się Solidarność”, która stanęła przy Mediatece 800-lecia (wejście główne). Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz.
Ekspozycje mają na celu przedstawienie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r.
- Wystawa jest hołdem złożonym osobom, które uczestniczyły w jednym z najważniejszych wydarzeń końca XX wieku. W pamięci społecznej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie na Górnym Śląsku. Ale jednocześnie nie możemy zapominać, że w całym kraju, w 700 zakładach strajkowali pracownicy. Dlatego powstania Solidarności należy upatrywać i w mniejszych. Ta wystawą plenerową chcemy przypomnieć zarówno o ogólnopolskich masowych strajkach, jak również o okolicznościach powstania Solidarności w wymiarze lokalnym – mówiła podczas otwarcia wystawy Katarzyna Helik z łódzkiego IPN, współtwórczyni wystawy.
Ekspozycja składa się z 3 części:
- ogólnopolskiej - to 6 plansz (2 ekspozytory)
- regionalnej - dotyczącej danego regionu - także 6 plansz (2 ekspozytory)
- lokalnej – poświęconej miastu lub województwu, w którym prezentowana jest wystawa

- Jest to bardzo cenna inicjatywa i świetna lekcja historii. Odbiorcami wystawy są bez wątpienia uczestnicy i obserwatorzy tych wydarzeń. Ale przede wszystkim jest to ekspozycja skierowana do osób, które w tym okresie się rodziły i ich dzieci. Na kilkunastu planszach w pigułce przedstawiona jest historia ruchu, który zmienił oblicze polskiej ziemi – jak to przewidywał już rok wcześniej podczas pierwszej pielgrzymki do kraju św. Jan Paweł II – komentował po otwarciu wystawy wiceprezydent Andrzej Kacperek.

Ekspozycję, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, będzie można oglądać do 25 sierpnia.